Traian Basescu, aşteptat în vizită de fratele său, la Constanţa

Preşedintele Traian Băsescu este aşteptat acasă de fratele său. Este prima întâlnire dintre cei doi de la izbucnirea scandalului cu Bercea Mondial.
Alina Costache
06 dec. 2014, 08:57
Traian Basescu, aşteptat în vizită de fratele său, la Constanţa

Preşedintele Traian Băsescu este aşteptat sâmbătă la Constanţa de fratele său, Mircea, potrivit România TV.

Cei doi fraţi nu s-au mai întâlnit de când a izbucnit scandalul cu Bercea Mondial, în care este judecat Mircea Băsescu.

Tribunalul Constanţa a stabilit, vineri, un nou termen pentru 30 ianuarie 2015 în procesul în care Mircea Băsescu şi Marian Căpăţână sunt judecaţi pentru trafic de influenţă şi, respectiv, complicitate la trafic de influenţă. La următorul termen de judecată vor fi citaţi Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, şi fiul acestuia, Florin Anghel.

Mircea Băsescu şi Marian Căpăţână au fost prezenţi, vineri, la Tribunalul Constanţa, la al doilea termen al procesului, ei stând circa o jumătate de oră în sala de judecată, după ce au trebuit să răspundă, fiecare, la aceleaşi întrebări adresate de judecător.

Mircea Băsescu a fost trimis în judecată în stare de arest preventiv de procurorii DNA pentru trafic de influenţă, după ce ar fi primit 250.000 de euro de la membrii familiei interlopului Sandu Anghel, zis Bercea Mondial. În acelaşi dosar a fost deferit justiţiei şi Marian Căpăţână pentru complicitate la trafic de influenţă. Cei doi au fost arestaţi preventiv pe 20 iunie în urma deciziei Tribunalului Bucureşti, după ce familia lui Bercea Mondial a făcut publice mai multe înregistrări în care fratele preşedintelui recunoştea că a primit bani.

Potrivit DNA, la începutul anului 2011, după ce faţă de Sandu Anghel s-a luat măsura arestării preventive de către Tribunalul Olt, fiul acestuia, Florin Anghel, i-a remis lui Mircea Băsescu suma de 250.000 de euro, prin intermediul lui Căpăţână, în schimbul promisiunii acestuia că va interveni pe lângă magistraţii învestiţi cu soluţionarea cauzei referitoare la infracţiunea săvârşită de tatăl denunţătorului şi a altor cereri incidente în respectiva cauză.

 

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, sportivii în cele șase sate olimpice în care sunt cazați. Preparatul gustos adorat și de români e la mare căutare: ”Cel mai bun pe care l-am mâncat vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Ce cheltuieli nu pot fi cerute chiriașului, potrivit legii
Adevarul
Scandal sexual în Muntenegru. Doi oficiali de rang înalt și-au dat demisia după ce pe internet a apărut un clip în care apar în ipostaze intime
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Noul antrenor din SuperLiga, distrus de conducătorul care l-a dat afară: ”Cum să te salvezi cu el, nu mai există altcineva?! Lasă-l, nene”
MediaFlux
Comisia Europeană anunță că TikTok încalcă Regulamentul privind serviciile digitale: Pentru modul în care creează dependență 
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil