Gruparea Statul Islamic a decapitat un bărbat pe care l-a acuzat de blasfemie

Gruparea militantă Statul Islamic a decapitat un bărbat în nordul Siriei după ce l-a acuzat de blasfemie, au anunţat un site jihadist şi o organizaţie pentru apărarea drepturilor omului, relatează Reuters.
Alina Costache
09 dec. 2014, 13:53
Gruparea Statul Islamic a decapitat un bărbat pe care l-a acuzat de blasfemie

Gruparea Statul Islamic a decapitat un bărbat pe care l-a acuzat de blasfemie. Bărbatul a fost ucis luni într-o piaţă publică din oraşul Sulouk, din Siria, în faţa unei mulţimi în care se aflau şi copii, a anunţat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), cu sediul la Londra.

Potrivit grupurilor pentru apărarea drepturilor omului, Statul Islamic a decapitat şi lapidat numeroase persoane în zonele pe care le controlează în Siria şi Irak pentru fapte pe care le consideră drept o încălcare a legii islamice, precum adulterul, furtul şi blasfemia. Gruparea a ucis de asemenea cetăţeni străini pe care îi răpise.

Potrivit unei declaraţii difuzate pe un site jihadist, bărbatul a recunoscut acuzaţiile de blasfemie înainte de a fi ucis în provincia Raqqa, care se află sub controlul grupării.

Potrivit OSDO, gruparea islamică a ucis 1.432 de sirieni în afara zonelor de conflict de la sfârşitul lunii iunie, când a declarat un califat pe teritoriul pe care îl controlează

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Cum vor să salveze guvernanții producția de cărbune a țării. Intrarea României în război, scenariul luat în calcul
Capital.ro
Răsturnare de situație în favoarea lui Călin Georgescu. Anularea alegerilor prezidențiale, fără motiv. Toni Greblă: Este cel mai grav
Playtech.ro
Vremea se răceşte din nou. Avem weekend de iarnă: România, pe ‘câmpul de luptă’ dintre două mase de aer diferite
Adevarul
Scandal sexual în Muntenegru. Doi oficiali de rang înalt și-au dat demisia după ce pe internet a apărut un clip în care apar în ipostaze intime
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce se întâmpla în clubul lui Nicu Ceaușescu. A recunoscut acum totul
MediaFlux
Lista celor 16 românce care intră azi în calendarul sfinților. Ceremonia de canonizare va fi oficiată de Patriarhul Daniel LIVE VIDEO
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil