Cazul profesorului care-şi obliga elevii să-i cumpere cartea: ISMB a sesizat Parchetul

Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, după ce un profesor de la Colegiul Naţional "Iulia Haşdeu" ar fi obligat elevii să cumpere un atlas istoric scris de el.
Filip Stan
16 dec. 2014, 18:08
Cazul profesorului care-şi obliga elevii să-i cumpere cartea: ISMB a sesizat Parchetul

În urma apariţiei în presă a unor materiale referitoare la posibila implicare a unui profesor de la Colegiul Naţional ‘Iulia Haşdeu’ într-un conflict privind obligarea elevilor în a achiziţiona cărţi, Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti a constituit o echipă de control care s-a deplasat la unitatea de învăţământ, în data de 15 decembrie„, informează ISMB.

După control, echipa de inspectori a întocmit un raport pe care l-a înaintat atât Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, în vederea analizării posibilelor fapte penale, cât şi Colegiului Naţional „Iulia Haşdeu”, în vederea luării măsurilor legale ce se impun pe cale administrativă.

CITEŞTE ŞI Noi înregistrări cu profesorul de istorie de la Liceul Iulia Haşdeu din Capitală

Elevii susţin că sunt obligaţi să cumpere un altas de istorie care costă 25 de lei, cartea profesorului, „Imaginea publică a monarhiei în România”, care costă 50 de lei şi o revistă lunară pentru care plătesc 9 lei.

După declanşarea scandalului a început ancheta la Liceul „Iulia Haşdeu” din Capitală. Mai multe înregistrări cu ameninţările profesorului au fost prezentate de TVR, iar Inspectoratul Şcolar s-a autosesizat.

„V-am cerut eu manualul? Nu! Manualul nu costă cât ăsta, vă spun sincer! Costă la jumătate, adică 25 de lei. V-am cerut manualul vouă? Nu! Dacă nu v-am cerut manualul şi am spus este un lucru după care lucrăm doi ani de zile, vi se pare mult? Nu mă interesează dacă vi se pare sau nu! Vin părinţii, duceţi-vă şi faceţi unde vreţi dumneavoastră! Anul acesta sunteţi la mâna mea, adică eu am pâinea şi cuţitul! Şi pot să vă demonstrez oricând că nu ştiţi istorie de nota 5!”, le spunea acesta elevilor, potrivit unei înregistrări difuzate de TVR.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Tânără găsită moartă pe un câmp din Bihor. Fata ar fi fost ucisă de un bărbat eliberat din pușcărie pentru bună purtare. Acesta fusese închis 14 ani
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Cum poţi pierde moştenirea la notar doar din cauza unor cuvinte. Ce nu ai voie să spui la succesiune
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O elevă de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor. Principalul suspect ar fi un îngrijitor de la ferma unde tânăra făcea practică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
Curent electric gratuit pentru români. În ce intervale se oferă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi