A MURIT cel mai bătrân PATRON de CLUB DE FOTBAL

Tafi Ziyabuya Moyo, cel mai bătrân patron de club din lume, a murit la vârsta de 108 ani. Moyo era cu 20 de ani mai în vârstă decât clubul pe care l-a condus!  
Filip Stan
20 dec. 2014, 14:44
A MURIT cel mai bătrân PATRON de CLUB DE FOTBAL

Tafi Ziyabuya Moyo a trecut în nefiinţă la spitalul Mater Dei din oraşul Bulawayo, la 108 ani. Moyo a fost patronul formaţiei FC Highlanders (n.r. – „Nemuritorii”) Bulawayo, una dintre cele mai puternice echipe de fotbal din Zimbabwe, scrie Sport News.

Tafi Ziyabuya Moyo făcea parte dintre-una dintre cele mai influente familii din Zimbabwe şi avea afaceri în domeniul transporturilor.

„Povestea lui la Highlanders a fost foarte lungă. A făcut multe pentru acest club, inclusiv prin faptul că a transformat o casă a sa într-unul din sediile clubului, unde este ţinut echipamentul. Sincere condoleanţe familiei. Echipa e mai săracă fără Moyo”, a spus Jimmy Ncube, unul dintre conducătorii clubului.

La echipa patronată de Tafi Ziyabuya Moyo au jucat şi nume uriaşe ale fotbalului din Zimbabwe, precum portarul Bruce Grobelaar (în ediţia 1973-1974) şi Peter Ndlovu (în perioada 1988-1990).

FC Highlanders Bulawayo este al doilea cel mai iubit club din Zimbabwe, cu un milion de suporteri, după Dynamos Harare, care are 7 milioane de fani.

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Barem limba română Evaluare Națională 2025. Cum se rezolvau subiectele și ce notă poți obține. Update
Capital.ro
România a pierdut o legendă. Marele maestru a fost iubit de toți românii. Amintirea sa rămâne vie
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste un mic la Eforie Nord. Prețul i-a lăsat fără cuvinte pe turiști
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Rețetă de plăcintă strămoșească. Pași pentru un preparat de sute de ani
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Preț carburanți luni, 23 iunie 2025: Prețul la motorină a crescut cu 30 de bani. Care este prețul benzinei azi
Cancan.ro
Cum arată mormântul lui Ciprian Pian? De necrezut ce i-a pus familia Duduianu pe pereți 😲
Playsport.ro
Routerul Wi-Fi pierde semnal din cauza a două electrocasnice comune din casă...
Capital.ro
Amendă de 500 de lei pentru românii cu aer condiționat. Regulă pentru cei care locuiesc la parter și etajul 1
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
Donald Trump laudă atacul asupra instalaţiilor nucleare din Iran: „Distrugere totală! Ţinta a fost lovită în plin”
Societatea Română de Chirugie Cardiovasculară a transmis, din greşeală, că neurochirugul Leon Dănăilă a murit
MediaFlux
IRAN a atacat o ȚARĂ EUROPEANĂ! Vizată a fost capitala
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cea mai mică stațiune din Spania, atât de îndrăgită de turiști, se prăbușește: care este motivul?