Victor Ponta: Am încredere că România poate deveni un „Silicon Valley” al Europei

Prestigioasa publicație Forbes consideră România drept unul dintre cele mai bune locuri din Europa pentru lansarea de afaceri noi, a remarcat pe Facebook premierul Victor Ponta, care a salutat faptul că antreprenorii români au parte de recunoaștere și că măsurile adoptate de Guvern în ultimii ani au ajutat mediul de afaceri.
Ionela Marcu
22 dec. 2014, 16:24
Victor Ponta: Am încredere că România poate deveni un

Mai mult, Ponta a menționat că are încredere că poate deveni în viitor un „Silicon Valley” al Europei, un hub pentru tehnologie și inovație.

„Forbes consideră România unul dintre cele mai bune locuri din Europa pentru lansarea de afaceri noi în domeniul IT! Și eu am încredere că țara noastră poate deveni un „Silicon Valley” al Europei, un hub pentru tehnologie și inovație. Și mă bucur că antreprenorii români au parte de recunoaștere și că măsurile adoptate de Guvern în ultimii ani au ajutat mediul de afaceri!”, a afirmat Victor Ponta pe contul de Facebook.

Declarația vine după ce prestigioasa publicație Forbes a transmis că România ar putea deveni viitoarea capitală europeană pentru afacerile în domeniul IT, datorită numărului mare de angajați în domeniul tehnologiei și condițiilor fiscale foarte avantajoase.

Astfel, România ar putea deveni în doi ani un adevărat rival al Londrei că un „focar” de talent european, pe măsură ce capitala britanică devine din ce în ce mai săturata din acest punct de vedere.

Țara noastră avansează rapid spre crearea uneia dintre cele mai tari scene pentru start-up din Europa, scrie Forbes, care arată într-un articol semnat de jurnalista Alison Coleman că nodul tehnologic al țării atrage atenție internațională semnificativă.

În România se dezvoltă o cultură puternică a programării și inovării, iar un număr de universități bine cotate din orașe precum București, Timișoara, Iași, Cluj sau Constanța reprezintă o sursă obișnuită de tineri talentați și inovație tehnologică.

Viitorul este luminos pentru scenă start-up din România, consideră Florin Cornianu, cofondator al 123ContactForm. Numărul de oameni implicați în start-up-uri crește în fiecare an, tot mai mulți tineri arată interes și apăr în mod frecvent noi succese.

„Cu cât avem mai multe, cu atât avem șanse mai mari de a ne ridica la nivelul Londrei, Berlinului și, da, chiar și Silicon Valley”, crede Cornianu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cod portocaliu și galben de caniculă! Recomandările IGSU pentru români
Fanatik.ro
„Am avut șansă că am luat un punct”. Meme Stoica, tranșant după Sepsi – FCSB 0-0: „Gigi vrea să-i vadă pe toți, nu Baciu”
Capital.ro
Curs valutar marți, 11 august. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Ce înseamnă „consumator întreruptibil”. Cine poate fi deconectat pentru a proteja sistemul energetic
Adevarul
Schimbare importantă în școli din toamnă. Câte ore de predare vor avea directorii și inspectorii
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doctorița Adela Asmarandei a încetat din viață după 40 de ani dedicați copiilor: „A alinat și a salvat vieți”
iamsport.ro
”S-a intensificat tensiunea, au apărut împușcături pe stradă...”. Vicecampioana mondială cu România a cerut de urgență transfer
MediaFlux
Irina Begu, ultimele imagini înainte de căsătorie. Jucătoarea de tenis a avut degetele în ghips, dar inelul de logodnă a eclipsat cârjele Foto și Video Paparazzi
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat