Partidele proeuropene de la Chişinău nu au reuşit să formeze majoritatea în Parlament

Partidele proeuropene de la Chişinău nu au reuşit să formeze majoritatea parlamentară în prima şedinţă a noului Parlament din Republica Moldova, în absenţa unui acord cu privire la coaliţia de guvernare.
Alina Costache
30 dec. 2014, 13:21
Partidele proeuropene de la Chişinău nu au reuşit să formeze majoritatea în Parlament

Prima şedinţă a noului Parlament din Republica Moldova, constituit în urma alegerilor legislative din 30 noiembrie, nu s-a finalizat cu constituirea unei majorităţi din partea partidelor proeuropene, potrivit publika.md.

Cu toate acestea, preşedinţii partidelor proeuropene au declarat că majoritatea va fi creată până la mijlocul lunii ianuarie. Tot atunci va fi aleasă şi conducerea Parlamentului şi vor fi desemnaţi membrii Biroului Permanent al Legislativului.

Liderii partidelor proeuropene susţin că, în prezent, consolidarea majorităţii parlamentare şi numirea noului Executiv sunt o prioritate. Ei au menţionat şi importanţa discuţiilor cu reprezentanţii opoziţiei.

„Eu cred că timpul care îl avem la dispoziţie este mijlocul lunii ianuarie. În perioada imediat următoare vom continua negocierile în vederea constituirii acestei majorităţi parlamentare şi împreună cu opoziţia parlamentară să acţionăm solidar pentru consolidarea societăţii noastre”, a spus preşedintele fracţiunii PLDM, Vlad Filat.

DailyBusiness
Prețul halucinant pe care trebuie să-l dai pentru o salată în aeroport, potrivit unei fotografii virale. „E de noaptea minții”
Spynews
Oana Marica și-a cumpărat o geantă la preț de garsonieră! Suma pe care Bunesa a scos-o din buzunar pentru plăcerea sa nevinovată | FOTO
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Jackie Chan a rămas blocat sub apă în timpul unei filmări. Clipe de groază pentru faimosul actor
Capital.ro
Călin Georgescu NU s-a retras! Vrea să revină la putere. Ce plan are
Playtech.ro
Cu ce s-a ales Mihaela Rădulescu după ce familia lui Felix Baumgartner a încasat asigurarea de 500 de milioane de euro
Adevarul
Cresc ratele pentru creditele ipotecare de la 1 octombrie. Cum poate fi atenuat impactul
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Relația balerinei Vica, desfășurată în secret, a stârnit ecouri puternice. Acum are un copil cu milionarul român
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Un român a murit în Spania, într-un incendiu de vegetație masiv. Bărbatul ar fi încercat să salveze caii de la centrul de echitație la care era angajat
Cancan.ro
'Emmanuel Macron să își pregătească sicriul'. E anchetă în Franța, după mesajul devenit viral
iamsport.ro
Domeniul care ”va avea un recul”, dar pe care milionarul Cristi Borcea continuă să mizeze: ”Încă se vor face bani!”
MediaFlux
Mugur Isărescu intervine în problema pensiilor. Sfatul guvernatorilor pentru oficiali
stirilekanald.ro
A fost decretată STARE de URGENȚĂ! Anunțul președintelui: Aducem armata dacă e nevoie
Banii românilor din bănci vor fi impozitați! De la ce sumă se aplică legea!