Bilanţul pe 2014 al guvernării Ponta. Cele mai importante realizări

Toate informațiile disponibile până în acest moment arată că și anul 2014 a fost unul bun pentru România, cel puțin din punct de vedere economic, specialiștii estimând o creștere a PIB-ului situată între 2,7 și 2,9%.
Alina Costache
30 dec. 2014, 16:51
Bilanţul pe 2014 al guvernării Ponta. Cele mai importante realizări

2014 a marcat mai multe premiere pentru țara noastră. Spre exemplu, Guvernul Ponta se poate lăuda cu cea mai de succes listare la bursă a unei companii românești de stat, Electrica, în valoare de aproximativ 2 miliarde de lei. La jumătatea acestei sume se află profitul Hidroelectrica, o realizare istorică pentru o companie care în 2012 s-a aflat în pragul falimentului.

Vești bune au primit și pensionarii, cărora le-au fost indexate pensiile cu o valoare mai mare decât rata inflației, dar și alte categorii de persoane cu venituri mici, care au beneficiat de majorarea sumelor primite de la stat. De mai mulți bani au avut parte și medicii rezidenți, dar și alți lucrători din sistemul sanitar și de asistență socială.

N-au fost uitați nici afaceriștii și investitorii, care au beneficiat din vară de scutirea impozitului pentru profitul reinvestit, iar începând cu luna octombrie de reducerea CAS cu 5 puncte procentuale. De asemenea, marii investitori și producători industriali au beneficiat de scheme de ajutor de stat pentru crearea de noi locuri de muncă sau de sprijin pentru reducerea facturilor la energie.

În ceea ce privește politica externă și energetică, una din marile realizări este finalizarea la termen a gazoductului Iași-Ungheni, prin care vor fi livrate gaze Republicii Moldova, pentru a reduce dependența acesteia de gazele rusești.

Per total, anul 2014 a fost un an bun pentru România. Acest lucru este vizibil și în ultimele sondaje de opinie, care ne arată că tot mai mulți români consideră că țara noastră se îndreaptă într-o direcție bună.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj