DECIZIA în dosarul de incompatibilitate a lui KLAUS IOHANNIS, amânată pentru 21 ianuarie

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) a judecat, miercuri, recursul declarat de Agenţia Naţională de Integritate (ANI) în procesul cu preşedintele României, Klaus Iohannis. Instanţa supremă a amânat însă luarea unei decizii în dosarul de incompatibilitate al şefului statului pentru data de 21 ianuarie.
Filip Stan
13 ian. 2015, 15:02
DECIZIA în dosarul de incompatibilitate a lui KLAUS IOHANNIS, amânată pentru 21 ianuarie

Instanţa supremă a judecat contestaţia în dosarul de incompatibilitate al lui Klaus Iohannis, formulată de Agenţia Naţională de Integritate şi urmează să decidă definitiv dacă preşedintele a fost sau nu în incompatibilitate în perioada în care a deţinut funcţia de primar al municipiului Sibiu.

Magistraţii au decis însă să amâne decizia pentru data de 21 ianuarie. La finalul procesului, președintele completului declara că probabil pronunțarea va fi amânată pentru a da timp avocaților și consilierului juridic al ANI să depună concluzii scrise la dosar.

Reprezentantul ANI a cerut miercuri ÎCCJ admiterea recursului, motivând că acesta este argumentat și prin decizia Curții Constituționale privind compatibilitatea aleșilor locali.

La rândul lor, avocații lui Iohannis au cerut respingerea recursului ca „vădit neîntemeiat” și au arătat că decizia CCR nu a fost redactată și nu se cunosc motivele luării acestei decizii de către judecătorii CCR.

„Faptul că textul de lege este constituțional nu înseamnă că acesta se aplică clientului nostru”, au explicat avocații. Ei au argumentat că instanța de fond a reținut că ANI nu a demonstrat incompatibilitatea lui Klaus Iohannis, iar ANI nu a venit cu nici un înscris suplimentar la acest termen care să dovedească incompatibilitatea.

Citeşte şi Surpriză în procesul Iohannis-ANI. Faur Isaia, „spaima preşedinţilor”, vrea să devină parte în dosar

„Nicăieri în motivele de recurs ANI nu a venit să arate că situația este diferită față de cea prezentată. Instanța nu mai poate reinterpreta starea de fapt. Vorbim de autoritatea de lucru judecat”, au afirmat avocații lui Iohannis.

 În 24 aprilie 2013, Agenţia Naţională de Integritate anunţa că a constatat că primarul Sibiului, Klaus Iohannis, se află în stare de incompatibilitate, întrucât are şi calitatea de reprezentant al municipiului în Adunarea Generală a Acţionarilor SC Apă Canal SA Sibiu, din 5 august 2010 şi SC Pieţe SA, din 30 aprilie 2009, ceea ce contravine prevederilor legale.

Decizia ANI a fost contestată de Iohannis la Curtea de Apel Alba-Iulia, care în septembrie 2013 i-a dat câştig de cauză şi a dispus anularea hotărârii.

Curtea Constituţională a decis, în 16 decembrie 2014, că articolul în baza căruia Klaus Iohannis şi alţi aleşi locali au fost declaraţi incompatibili este constituţional.

„Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu (…) funcţia de reprezentant al unităţii administrativ-teritoriale în adunările generale ale societăţilor comerciale de interes local sau de reprezentant al statului în adunarea generală a unei societăţi comerciale de interes naţional”, prevede articolul 87 alineatul 1, litera f) din Legea 161/2003 în baza căruia inspectorii de integritate au constatat că actualul preşedinte este în stare de incompatibilitate.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
Playtech.ro
Cât costă un certificat de moștenitor? Unde se face și ce acte sunt necesare
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Ciprian Pian, omorât! Acuzații fără precedent
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Vedetă TV, jignită cumplit. A rămas năucită
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
BREAKING | Andrei Șoșa, patronul clubului Expirat din București, reținut pentru trafic de droguri!
Playsport.ro
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
Capital.ro
Cel mai îndrăgit actor a murit fulgerător. A fost și va rămâne o stea strălucitoare. Drum lin!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!