Arafat reclamă presiunea mediatică asupra echipelor de la intervenţii: Tragediile sunt comentate de „experţi”

Secretarul de stat, dr. Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă din Ministerul Afacerilor Interne, a declarat vineri, la reuniunea de evaluare a activităţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă 'Horea' al judeţului Mureş', că în România asupra comandanţilor şi echipelor care acţionează la intervenţii complexe se simte o presiune din ce în ce mai mare ca urmare a atacurilor mediatice îndreptate asupra lor şi că din acest motiv apar unele ezitări, transmite Agerpres.
Filip Stan
16 ian. 2015, 15:23
Arafat reclamă presiunea mediatică asupra echipelor de la intervenţii: Tragediile sunt comentate de

Raed Arafat şi-a exprimat speranţa ca aceste atacuri mediatice să fie doar ‘trecătoare’, arătând că în alte state, cum a fost şi în cazul crizei teroriştilor din Franţa, echipele de intervenţie sunt tratate cu respect.

‘Anul trecut am început anul, din păcate, cu o tragedie şi am terminat cu o tragedie. Şi am simţit, poate pentru prima dată, cum o tragedie poate să fie chiar folosită, criticată, comentată de ‘experţi’, fără nicio formă de analiză adevărată asupra situaţiei. Şi aşteptăm să vedem concluziile care vor ieşi de la cei care fac investigaţiile amănunţite şi să vedem ce vor zice ei. Însă eu consider că anul trecut, pentru noi toţi care lucrăm în sectorul de urgenţă, a fost o transformare, care sper să nu persiste. Pentru că presiunea care se pune asupra sistemului, comandanţilor de intervenţii, cei care iau decizii la faţa locului – nu vorbesc de mine sau de cei care suntem la nivelul la care luăm decizii mult mai complexe, la un moment dat, dacă ni se solicită. Însă cei care sunt la faţa locului simt o presiune pentru că am început să îi atacăm în timpul intervenţiei şi să îi analizăm în timpul intervenţiei, fără ca nici măcar să înţelegem în această intervenţie ce se întâmplă. Lucru pe care nu îl prea vedeţi în alte ţări şi alte locuri’, a susţinut Arafat.

El a arătat că nu este împotriva analizei şi dezbaterii acestor intervenţii, însă acestea nu trebuie să creeze presiuni. ‘Nimeni nu spune să nu se analizeze la rece lucrurile şi să se discute, să se dezbată acest lucru, este normal, numai că eu am zis-o şi o zic mai departe: nu ştiu când o să avem o decizie greşită luată sau o decizie neluată, adică o lipsă de decizie, tocmai din cauza presiunilor şi din cauză că cineva, în capul lui, o să se gândească ‘oare dacă iau decizia asta, ce o să zică cei care mă urmăresc?’. Este o situaţie nouă şi trebuie să ne obişnuim cu ea, din păcate, dar încă o dată: sper să fie o situaţie trecătoare’, a afirmat Raed Arafat.

Oficialul MAI a spus că anul trecut au fost făcuţi o serie de paşi pozitivi pentru sistemul de urgenţă, cum ar fi crearea Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă. ‘Ne-a adus într-o fază de integrare despre care pot să spun că nimeni nu se gândea, în care să avem sub o umbrelă tot ce se numeşte sistem de urgenţă care lucrează zi de zi’, a evidenţiat el. Potrivit acestuia, înfiinţarea unui astfel de departament necesită timp, nu poate funcţiona de pe o zi pe alta, dar deja s-au făcut paşi importanţi.

Secretarul de stat a mai spus vineri că aniversarea celor 25 de ani de la crearea SMURD va fi sărbătorită în luna septembrie, la Târgu Mureş, locul în care acest sistem a fost creat şi a început să funcţioneze. ‘Dumneavoastră toţi, (pompieri, SMURD n.r.) alcătuiţi un model care a pornit acum 25 de ani. Avem 25 de ani de când a fost prima intervenţie a echipelor noastre, iar faptul că rămâneţi un model este un fapt extrem de important pentru toată România’, a mai spus Raed Arafat.

DailyBusiness
Plățile neautorizate de 10 miliarde de euro prin PayPal zguduie băncile europene
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Massimo Moratti, președintele de legendă al lui Inter Milano, a ajuns la terapie intensivă!
Capital.ro
Elena Udrea, din nou cea mai fericită. Se poate citi iubirea direct pe chipul ei. Totul e filmat (FOTO)
Playtech.ro
Cât câștigă o cameristă la hotel în Spania. Salariul e atât de mic încât sindicatele cer schimbarea legii
Adevarul
De ce avem farmacii la fiecare colț de stradă? România, pacientul anxios cu geanta plină de pastile
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Andi Moisescu și Olivia Steer ar fi divorțat după 22 de ani de căsnicie
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Vrea să plece ”cât mai repede și cu orice preț” de la FCSB! Jucătorul s-a săturat de criticile lui Gigi Becali
MediaFlux
Cosmeticele care vor fi interzise în magazine de la 1 septembrie. Ce substanță periculoasă conțin
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Imagini dramatice în Mamaia. Un turist, salvat de la înec în ultima clipă