LUPTE în Yemen: Miliţiile şiite au luat sub control PALATUL PREZIDENŢIAL

Miliţiile şiite houthi din Yemen au preluat controlul asupra complexului prezidenţial din Sanaa şi au comis jafuri în interiorul complexului. Confruntări armate între rebeli şi forţele guvernamentale s-au semnalat şi în apropiere de reşedinţa preşedintelui yemenit.
Filip Stan
20 ian. 2015, 17:49
LUPTE în Yemen: Miliţiile şiite au luat sub control PALATUL PREZIDENŢIAL

Potrivit unei oficialităţi militare de rang înalt, „milţiile houthi au intrat în complex şi jefuiesc arme din depozite”. Rebelii din cadrul mişcării Ansarullah au luat cu asalt complexul prezidenţial şi au preluat controlul asupra acestuia.

Confruntări armate violente au fost raportate de către martori în interiorul complexului prezidenţial, în contextul în care combatanţi din cadrul miliţiei şiite Ansaruallah îşi consolidau încercuirea capitalei. Alţi combatanţi din cadrul Ansaruallah erau angajaţi marţi în lupte cu militari guvernamentali care protejau reşedinţa preşedintelui Abd Rabbo Mansour Hadi. Nu se ştia dacă şeful statului se afla în interior.

Citeşte şi Cel puţin 50 de morţi într-un atentat la o academie de poliţie din Yemen

Confruntările au izbucnit după instalarea unor noi baraje de către membri ai unor miliţii şiite. Cel puţin nouă persoane au fost ucise şi 67 rănite, luni, în lupte, iar mai multe ambasade occidentale au fost închise.

Acest val de violenţe, cel mai grav din ultimele patru luni la Sanaa, a fost provocat de refuzul miliţiilor şiite houthi – a unui proiect de Constituţie care le privează de accesul la mare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi detalii în cazul româncei găsite moartă în lada patului, în Italia. Fiul ei de 6 ani, posibil martor-cheie în anchetă
Fanatik.ro
David Popovici la 100 m liber, calificări și semifinale LIVE la CE de natație Paris 2026. Program serii, ora la care intră în bazin și cine transmite la TV
Capital.ro
Noile reguli pentru românii din Germania. Cum s-au schimbat ajutoarele sociale și cine riscă să piardă bani
Playtech.ro
Cod Galben de caniculă în România. Unde urcă temperaturile la 36 de grade și cum va fi vremea în București
Adevarul
Poliția i-a confiscat Ferrari-ul de 3,7 milioane de lire sterline la o jumătate de oră după ce s-a urcat la volan
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Viorel, un tată român de 26 de ani, s-a stins din viață în Italia. Acasă îl așteptau o soție și doi copii mici
iamsport.ro
Trauma care i-a schimbat viața fratelui lui Radu Drăgușin: ”Un om barbar. Nu concepeam așa ceva!”
MediaFlux
Putin a fugit din Moscova. Președintele Rusiei se teme tot mai mult de Zelenski
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat