KLAUS IOHANNIS, reacţie după ce a câştigat definitiv procesul cu ANI

Președintele Klaus Iohannis a reacţionat, miercuri, într-un comunicat de presă emis de Administraţia Prezidenţială, la decizia ICCJ de a respinge recursul ANI, hotărând definitiv că actualul şef al statului nu s-a aflat în stare de incompatibilitate.
Ionela Marcu
21 ian. 2015, 15:02
KLAUS IOHANNIS, reacţie după ce a câştigat definitiv procesul cu ANI

Potrivit comunicatului Preşedinţiei, Iohannis  a luat act de hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție în cazul procesului cu Agenția Națională de Integritate și „salută decizia instanței supreme”.

 „Astfel este confirmată soluția Curții de Apel Alba-Iulia din septembrie 2013.

Președintele a fost convins, încă de la început, că nu s-a aflat într-o situație de incompatibilitate și, de aceea, nu a recurs la niciun fel de excepție care ar fi fost de natură să amâne această pronunțare.

Domnul Preşedinte Klaus Iohannis își afirmă încrederea în profesionalismul și independența sistemului judiciar și recomandă tuturor oamenilor politici să răspundă cu promptitudine oricăror solicitări din partea Justiției„, se arată în comunicatul de presă al Admnistraţiei Prezidenţiale.

ICCJ a decis, miercuri, definitiv că preşedintele Klaus Iohannis nu s-a aflat în incompatibilitate în perioada în care a fost primar al Sibiului. Magistraţii au respins astfel ca nefondat recursul ANI în dosarul de incompatibilitate al preşedintelui.

CITEŞTE ŞI ÎCCJ a decis: Klaus Iohannis NU a fost în incompatibilitate. Şeful statului CÂŞTIGĂ procesul cu ANI

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Cum poţi afla dacă ai moştenit acţiuni primite de părinţi sau bunici în Cuponiada anilor ’90: actul esenţial pentru a fi despăgubit
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Singurul român care l-a învins pe Anthony Joshua, dezgustat de meciul britanicului cu Jake Paul: ”Despre asta a fost vorba! Nimic altceva”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet