Statul Islamic face apel la noi atacuri după atentatul împotriva Charlie Hebdo

Gruparea extremistă Statul Islamic (SI) a făcut apel luni la comiterea de noi atacuri împotriva țărilor occidentale, salutând atentatele executate de către jihadiști, în special cel din Franța împotriva redacției revistei satirice Charlie Hebdo, relatează AFP.
Alina Costache
26 ian. 2015, 19:39
Statul Islamic face apel la noi atacuri după atentatul împotriva Charlie Hebdo

Statul Islamic face apel la noi atacuri după atentatul împotriva Charlie Hebdo, potrivit Agerpres.

”Facem apel la musulmanii din Europa și din Occidentul necredincios să-i atace pe cruciați, indiferent unde se află (..). Le promitem bastioanelor creștine că vor continua să trăiască într-o stare de teroare, de frică și de insecuritate”, a afirmat Abou Mohammad al-Adnani, purtătorul de cuvânt al SI, într-un mesaj audio difuzat pe internet.

Purtătorul de cuvânt al grupării extremiste a adăugat că SI îi consideră drept ”inamici” pe musulmanii care îi pot ataca pe ”cruciați” și nu fac acest lucru.

Abou Mohammad al-Adnani a salutat atacurile întreprinse de ”frații” jihadiști în ”Franța, Australia și Belgia”.

Masacrul împotriva redacției revistei săptămânale satirice franceze Charlie Hebdo din 7 ianuarie, soldat cu 12 morți, a fost întreprins de doi jihadiști francezi, care susțineau că fac parte din ramura Al-Qaida din Peninsula Arabică (AQPA). La 9 ianuarie, alte patru persoane au fost împușcate într-un supermarket din Paris de un jihadist care susținea că aparține Statului Islamic.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”