Australian Open: Perechea Tecău/Rojer, victorie în faţa dublului Mergea/Inglot

AUSTRALIAN OPEN: Cele două echipe s-au mai întâlnit și anul trecut, la 's-Hertogenbosch, când tot Tecău și Rojer au fost cei care s-au impus. Pentru un loc în finală, cuplul româno-olandez va juca împotriva italienilor Simone Bolelli / Fabio Fognini, care au trecut în ”sferturi” de Pablo Cuevas (Argentina) / David Marrero (Spania), scor 7-6(5), 7-6(5). 
Alina Costache
28 ian. 2015, 04:28
Australian Open: Perechea Tecău/Rojer, victorie în faţa dublului Mergea/Inglot

AUSTRALIAN OPEN: Dublul Horia Tecău / Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 6, a acces în semifinale la Australian Open, după ce a trecut de perechea Florin Mergea / Dominic Inglot cu scorul de 6-4, 7-6 (3), la capătul unei partide de o oră și 24 de minute.

Învingătorii și-au asigurat astfel 720 de puncte și 142.500 de dolari australieni, în timp ce învinșii au fost premiați cu 360 de puncte și 71.000 de dolari australieni

Pentru un loc în finală, cuplul româno-olandez va juca împotriva italienilor Simone Bolelli / Fabio Fognini, care au trecut în „sferturi” de Pablo Cuevas (Argentina) / David Marrero (Spania), scor 7-6(5), 7-6(5).

Horia Tecău se află pentru a șaptea oară la Australian Open, iar cel mai bun rezultat a fost reușit în 2012, când a ajuns până în semifinale, alături de suedezul Robert Lindstedt (au fost învinși de liderii mondiali, frații Bob și Mike Bryan). Constănțeanul de 30 de ani mai avea o singură calificare în „optimi” la Australian Open, la prima sa participare, în 2009, alături de Andrei Pavel, când au fost învinși de polonezii Mariusz Fyrstenberg și Marcin Matkowski, scor 2-6, 2-6.

În turneele de Grand Slam, Horia Tecău mai are în palmares trei finale consecutive la Wimbledon (2010 – 2012), alături de suedezul Robert Lindstedt, toate pierdute. La US Open și la Roland Garros, cele mai bune rezultate au fost sferturile de finală, în 2011.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, investiție uriașă într-un oraș mare din România. Cei mai bogați patroni din fotbal, lovitură de grație pentru un ”rival”
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
40 de grade și nopți tropicale. De ce România este mai puțin pregătită decât Franța pentru canicula extremă
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 589 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
Prunea s-a întâlnit cu Budescu la mare și a fost năucit: ”Abia vorbea”
MediaFlux
EXCLUSIV VIDEO Scandal în Sectorul 1 privind salubrizarea: Angajați Romprest, blocați într-un autobuz și presați să semneze cu Blue Planet, noul operator
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?