Sute de mineri din Suceava au intrat în grevă. Oamenii încă aşteaptă salariul pe decembrie VIDEO

Peste 400 de ortaci de la mina de uraniu din localitatea suceveană Crucea sunt în grevă generală de 48 de ore.
Filip Stan
28 ian. 2015, 10:50
Sute de mineri din Suceava au intrat în grevă. Oamenii încă aşteaptă salariul pe decembrie VIDEO

Minerii de la exploatarea de uraniu Crucea (jud. Suceava) refuză să intre la lucru pentru că salariul din decembrie l-au primit înjumătăţit, iar restanţa de câteva sute de lei nu a venit nici până în ziua de azi. Oamenii cer demisia celor din conducere dar şi a sindicaliştilor. Minerii fac apel la guvernaţi să rezolve situaţia de la Mina Crucea.

Citeşte şi Sute de mineri au protestat în curtea sediului Complexului Energetic Hunedoara

Pe lângă restanţa din luna decembrie în valoare de 500 de lei, ei solicită majorarea veniturilor, bilete de tratament, majorarea alocaţiei de hrană şi prime de Ziua Minerilor, Paşte şi Crăciun.