Guvern: Termenul de comunicare a procesului de contravenţie se prelungeşte dacă nu e semnat de cel amendat

Guvernul a prelungit, de la 30 la 60 de zile, printr-o Ordonanţă de urgenţă aprobată miercuri, termenul de comunicare a procesului-verbal de contravenţie pe care cel amendat refuză să-l semneze, a anunţat miercuri purtătorul de cuvânt al Guvernului, potrivit Agerpres.
Filip Stan
28 ian. 2015, 16:30
Guvern: Termenul de comunicare a procesului de contravenţie se prelungeşte dacă nu e semnat de cel amendat

„O altă Ordonanţă de urgenţă aprobată astăzi se referă la modificarea unor termene prevăzute de Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul contravenţiilor. Şi anume, pentru procesele-verbale de contravenţie pe care nu le semnează persoana amendată se prelungeşte termenul de la 30 la 60 de zile de comunicare a procesului-verbal. Ştiţi că dacă nu se completa în termen de 30 de zile era nul de drept, acum s-a prelungit la 60 de zile”, a declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului într-un briefing de presă la finalul şedinţei de Guvern.