Klaus Iohannis a semnat mai multe decrete privind eliberarea din funcţie a unor judecători

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, joi, o serie de decrete privind eliberarea din funcţie a mai multor judecători din ţară, ca urmare a pensionării acestora, transmite Agerpres.
Filip Stan
29 ian. 2015, 15:10
Klaus Iohannis a semnat mai multe decrete privind eliberarea din funcţie a unor judecători

Potrivit unui comunicat de presă, şeful statului a semnat decretul privind eliberarea lui Viorel Pantea din funcţia de judecător la Curtea de Apel Oradea, decretul privind eliberarea din funcţia de judecător la Tribunalul Vâlcea a Mariei Vasilescu şi decretul privind eliberarea din funcţia de judecător la Tribunalul Caraş-Severin a Gabrielei Şuhani.

De asemenea, preşedintele Klaus Iohannis a semnat şi decretul privind eliberarea din funcţia de judecător la Tribunalul Sibiu a lui Gheorghe Comăniţă, la data de 1 februarie 2015 – pensionare; decretul privind eliberarea din funcţia de judecător cu grad profesional de curte de apel la Judecătoria Alexandria a lui Florea Pasca, la data de 1 februarie 2015 – pensionare; decretul privind eliberarea din funcţia de judecător la Tribunalul Specializat Argeş a lui Ion Perşu, la data de 1 februarie 2015 – pensionare, precum şi decretul privind eliberarea din funcţia de procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Moineşti a lui Valeriu Ciorăscu, la data de 11 februarie 2015 – pensionare.

Şeful statului a semnat, totodată, şi decretul privind acordarea gradului de general de brigadă – cu o stea, la trecerea în rezervă, lui Pintilei Nicolae din Serviciul Român de Informaţii (SRI).

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Poveștile de dragoste ale lui Emeric Ienei, antrenorul care a cucerit Europa și inimile românilor. Vasilica Tastaman și Ileana Gyulai, cele două mari iubiri
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Cât costă curentul electric în Italia sau Marea Britanie? Comparaţie cu preţurile din România
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Ce indemnizație primea Emeric Ienei lunar de la statul român
MediaFlux
Se acordă o nouă zi liberă pentru români! Cine poate beneficia de ea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai