Hărţuirea cibernetică, pericol real pentru elevi. Cum se ajunge de la batjocura virtuală la bătaia din stradă

Violenţa din mediul virtual se transpune şi în viața reală. Cei mai afectaţi sunt adolescenţii, care petrec ore bune pe internet, iar apoi adoptă un limbaj şi un comportament libertin şi în colectivitate.
Filip Stan
01 feb. 2015, 12:36
Hărţuirea cibernetică, pericol real pentru elevi. Cum se ajunge de la batjocura virtuală la bătaia din stradă

Psihologii atrag atenţia că navigarea intensă pe internet şi petrecerea a prea mult timp în mediul virtual este unul dintre motivele pentru care vedem tot mai des elevi care îşi împart pumni, fac glume morbide sau îşi aduc injurii.

Fenomenul numit Cyber-bullying – hărţuire cibernetică – defineşte diverse forme de abuz psihologic, asemănător cu hărţuirea convenţională, dar comunicată prin Internet. Cyber-bullying-ul poate include printre altele batjocorirea repetată a unei persoane, trimiterea de mesaje text obscene prin intermediul Internetului, trimiterea de conţinut obscen şi ofensator pentru a intimida pe cineva, folosirea de conţinut obscen în timpul convorbirilor online, ridiculizarea cuiva prin crearea unui profil sau a unui blog fals, conţinând informaţii umilitoare, trimiterea de ameninţări sau publicarea online a unor videoclipuri sau poze personale fără acordul persoanei în cauză.

Citeşte şi Te enervează Facebook? A apărut o nouă reţea de socializare

Apoi de la mesajele transmise online între colegi, până la îmbrâncelile şi bătaia în şcoală nu mai e decât un pas.

Violenţa poate să apară practic de la 6, 7 luni, deci are forme incipiente. Dacă mergem în partea cealaltă, a elevilor, în momentul de faţă social media, Facebook-ul, este un mediu în care, de multe ori, apar primele forme de violenţă. Apoi aceste tensiuni se transferă în viaţă reală„, spune Mihai Pop, de la Asociaţia PATRIR Cluj, pentru citynews.ro.

Citeşte şi Ce a păţit o TÂNĂRĂ de 20 de ani după ce s-a DESPĂRŢIT de IUBITUL ei: S-a răzbunat pe mine FOTO

Concret, spun specialiştii, atât părţile pozitive, cât şi cele negative din mediul virtual se reflectă într-o oarecare măsură în viaţa reală. Violenţa verbală în rândul tinerilor a înregistrat o creştere îngrijorătoare în ultima perioadă, mai spun specialiştii.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Dezvăluiri din interior despre Mircea Lucescu înainte de Turcia – România: „Am comunicat mai greu”. Familia selecționerului a rămas pe dinafară la Istanbul
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Judecătorii i-au făcut cadou de ziua de naștere
Playtech.ro
Cine transmite meciul Turcia – România la TV și la ce oră începe. Toate detaliile despre barajul din 26 martie
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noelia va fi eutanasiată la cerere. Povestea de viață a tinerei de 25 de ani este sfâșietoare: „Vreau doar să nu mai sufăr”
iamsport.ro
După Gigi Becali, încă un patron din SuperLiga a finanțat PSD: ”Nu m-am gândit niciodată că-i voi ajuta”
MediaFlux
Singurul muzeu din România unde nu ai voie să faci fotografii de frica spiritelor! Aici au avut loc mai multe întâmplări ciudate
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj