Protest disperat în faţa Spitalului Judeţean Constanţa: Mamele cer renovarea secţiei de pediatrie

Un protest disperat a avut loc în faţa Spitalului Judeţean Constanţa. Peste 50 de mame şi-au strigat nemulţumirea. Ele cer ca secţia de pediatrie să fie modernizată, iar copiii lor să aibă parte de un tratament adecvat şi să nu moară cu zile. Din fericire au fost auzite, iar ministrul Sănătăţii a decis să aloce de urgenţă fonduri pentru renovarea secţiei.
Alina Costache
01 feb. 2015, 13:33
Protest disperat în faţa Spitalului Judeţean Constanţa: Mamele cer renovarea secţiei de pediatrie

Peste 50 de mame şi-au strigat nemulţumirea în faţa Spitalului Judeţean Constanţa. Ele cer ca secţia de pediatrie să fie modernizată, iar copiii lor să aibă parte de un tratament adecvat şi să nu moară cu zile, potrivit România TV.

Revoltate, mamele susţin că în secţia de pediatrie copiii se îmbolnăvesc în loc să fie trataţi. Mobilierul este ruginit, aparatura veche, iar în saloane au găsit gândaci sau chiar excremente de şoareci.

Una dintre mămici a aprins lumânări la troiţa din curtea spitalului, după ce fiul ei, David, care avea numai 5 luni, s-a stins în condiţii suspecte chiar în spital, acum două săptămâni. Medicii spun că băieţelul avea probleme grave de sănătate, dar familia este decisă să depună plângere.

Managerul recunoaşte că saloanele copiilor nu au fost renovate, dar spune că au ajuns aşa pentru că ….părinţii fură din spital.

„Tot ce înseamnă acuzaţii vizavi de faptul că ar fi un focar de infecţie sunt neadevarate. Vreau sa mai spun inca o data, se fura in spitalele din Romania. Ce? Se fura de la capacele de wc pana la sifoanele de pardoseala” a declarat directorul spitalului.

Acelaşi spital a fost şi anul trecut în centrul unui scandal de proporţii. Atunci, gândacii au apărut chiar şi la o conferinţă de presă.

După ce a aflat din presă de situaţia revoltătoare din spital, ministrul Sanătăţii a decis renovarea urgentă a sectiei de pediatrie. În martie vor fi investite 5 milioane de lei.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj