Impresarul Morun din Iaşi ducea fete sărace să-şi promoveze talentele în faţa „peştilor”

Procurorii DIICOT au trimis în judecată mai multe persoane acuzate de trafic de carne vie după ce ar fi plasat prostituate în diferite cluburi de noapte din ţară.
Ionela Marcu
11 feb. 2015, 09:05
Impresarul Morun din Iaşi ducea fete sărace să-şi promoveze talentele în faţa

Printre cei trimişi în judecată se numără şi un impresar artistic din Iaşi, Eduard Morun, acuzat că ar fi fost „furnizorul” de fete din acest dosar, scrie zdi.ro. Alături de el, au mai fost trimişi în judecată şi Maria Pughineanu (42 de ani, Piatra Neamţ), dar şi soţii Anamaria Tamaş (40 de ani) şi Istvan Kelemen (38 de ani), ambii din judeţul Mureş. Perioada în care anchetatorii plasează activitatea infracţională a celor patru este 2011-2014.

Citeşte şi Mihai Costea, prima reacţie după ce Daniela Crudu a fost audiată în dosarul prostituatelor de lux

„În această peri­oadă au fost recrutate 26 de tinere minore şi majore ce proveneau din familii cu o situaţie materială precară, din familii dezorganizate ori din mediul rural, cărora li se pro­miteau venituri importante din ac­tivităţi de spectacol (dans ori ani­maţie în diferite cluburi din ţară), victime care ulterior au fost exploa­tate de Anamaria Tamaş, Istvan Kelemen, în diferite cluburi din Târgu Mureş, şi de Maria Pu­ghineanu, în clubul «Central» din municipiul Piatra Neamţ, în scopul obţinerii de importante sume de bani din această activitate”, au precizat anchetatorii. Potrivit acestora, în Târgu Mureş, Kelemen şi Tamaş ar fi deţinut fiecare câte un club, acolo unde fetele se prostituau.

Citeşte şi BOMBĂ! Cine era capul răutăţilor în dosarul „Prostituţie în showbiz”! STENOGRAME INCENDIARE

Majoritatea fetelor sunt din mu­nicipiul Iaşi sau din împrejurimi. Multe dintre acestea au dat declaraţii în faţa procurorilor relatând cum au fost racolate şi cum au ajuns să se prostitueze. Anchetatorii nu au calculat încă suma pe care traficanţii le-ar fi obţinut din prostituţie. Una dintre fete a declarat însă că o partidă de sex costa în medie 200 de lei, multe dintre dansatoare întreţinând raporturi sexuale cu mai mulţi bărbaţi într-o noapte.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”