Băsescu: Iohannis nu va guverna cu un guvern PNL

Fostul preşedinte al României, Traian Băsescu a declarat, la TVR 1, că nu crede că preşedintele Klaus Iohannis va avea şansa să aibă un guvern PNL câtă vreme nu pune presiune pe actualul premier şi nu face demersurile necesare unei schimbări a majorităţii parlamentare.
Filip Stan
16 feb. 2015, 20:11
Băsescu: Iohannis nu va guverna cu un guvern PNL

Ce cred eu că nu se va realiza din dorinţele sale este să guverneze cu un guvern PNL. Câtă vreme îl mângâi între corniţe pe Victor-Viorel Ponta nu ai cum să determine schimbarea guvernului. Dacă aş fi preşedinte aş pune presiune pe premier, nu aş da comunicate cu ‘am convenit, ne-am înţeles, ne-am pupat’ (…) Nu văd presiunea schimbării şi nu văd cum s-ar putea produce declicul„, a spus Traian Băsescu.

Acesta a apreciat că atitudinea conciliatorie a lui Klaus Iohannis riscă să-l pună în imposibilitatea de a-şi pune în aplicare programul cu care a fost ales. „Sunt lucruri pe care preşedintele şi PNL le-au promis şi ştiu că, dacă nu ai majoritate cât de micuţă în Parlament, de 2-3 voturi, nu poţi să treci programele. Trebuie să-ţi asumi riscurile unei soluţii imorale pentru a putea guverna„, a apreciat Băsescu referindu-se la necesitatea ca opoziţia să-şi lărgească baza de susţinere în Parlament.

Pe de altă parte, Băsescu a evitat să evalueze modul în care Iohannis îşi exercită mandatul de preşedinte al României întrucât două luni sunt insuficiente pentru o astfel de evaluare. „Ştiu ce înseamnă să vii de la primărie la preşedinţie. Ce nu-i putem reproşa este lipsa de voinţă şi că nu a dat mesaje corecte. El a dat mesajele corecte”, a apreciat Băsescu.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
David Popovici, abandonat de statul român. Guvernul le datorează 23,5 milioane euro sportivilor campioni: ”Nu sunt bani”
Capital.ro
Călin Georgescu n-a mai fost văzut așa. Susținătorii s-au rugat și au rostit „Tatăl Nostru” degeaba pentru el (VIDEO)
Playtech.ro
Vremea se schimbă brusc din nou. Urmează o inversiune termică, anunţă ANM
Adevarul
O adolescentă de 17 ani, bătută și violată de angajatul tatălui său, a murit mâncată de porci după individul a lăsat-o inconștientă în țarcul animalor
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care si-a pierdut viata in accidentul din...
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
Horoscop financiar. 3 zodii care vor primi bani în săptămâna 9–15 februarie 2026
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj