Tăriceanu: Eduard Hellvig NU era o prezenţă care să se fi făcut REMARCATĂ în mod deosebit în PNL

Birourile permanente reunite ar putea discuta, luni, nominalizarea lui Eduard Hellvig pentru funcția de director al SRI, a anunțat vineri președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu.
Ionela Marcu
20 feb. 2015, 10:25
Tăriceanu: Eduard Hellvig NU era o prezenţă care să se fi făcut REMARCATĂ în mod deosebit în PNL

Eduard Hellvig ar urma să fie audiat mai întâi în comisiile de specialitate, iar apoi va fi convocat plenul reunit al Parlamentului pentru a vota propunerea președintelui, a explicat președintele Senatului.

Tăriceanu nu a vrut să comenteze competențele lui Eduard Hellvig, mărturisind că nu l-a remarcat în PNL.

Pe domnul Hellvig îl cunosc destul de puțin, nu era o prezență care să se fi făcut remarcată în mod deosebit în PNL. Și de aceea nu îmi pot permite să fac alte comentarii la adresa sa cu privire la competențele politice sau profesionale pe care le are, dar trag concluzia că, din moment ce a fost nominalizat de președinte, aceasta este cea mai bună propunere pe care a putut să o facă și sigur că Parlamentul va trebui să trateze în mod legal, constituțional această chestiune„, a precizat Tăriceanu la Palatul Parlamentului, scrie Agerpres.

El a afirmat că, după ce se va consulta cu colegii din PLR și din coaliția de guvernare, va anunța un punct de vedere cu privire la această nominalizare.

„Trebuie să vedem dacă ne inspiră încrederea că serviciile vor funcționa sub o conducere fermă, capabilă să strunească și, eventual, să cenzureze excesele pe care de foarte multe ori puterea le generează„, a adăugat Tăriceanu.

Întrebat de jurnaliști, șeful Senatului nu a comentat nici faptul că fostul director al SRI George Maior a fost numit din rândul Opoziției iar Eduard Hellvig este considerat un apropiat al președintelui Klaus Iohannis.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Ce salarii are echipa de consilieri a ministrului energiei. Cu cât se plătește o oră de muncă la minister
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Mirel Rădoi, informat că jucătorul său ar fi un împătimit al ”păcănelelor și vieții de oraș”! Ce decizie a luat
MediaFlux
Anunț oficial cu privire la salariul minim. Cine va suporta noile taxe
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend