Înscrierea la ora de religie se va putea face la începutul fiecărui ciclu şcolar

Înscrierea la ora de religie se va face la începutul oricărui ciclu şcolar, iar renunţarea la această opţiune se va putea face oricând, au stabilit, marţi, deputaţii din Comisia juridică.
Iulian Tudor
25 feb. 2015, 08:03
Înscrierea la ora de religie se va putea face la începutul fiecărui ciclu şcolar

Președintele Comisiei juridice, deputatul Bogdan Ciucă, a declarat că propunerile Comisiei, luate pe baza deciziei CCR potrivit căreia religia poate fi studiată în școli doar la cerere, vor fi prezentate Comisiei de învățământ din Camera Deputaților pentru un raport și apoi plenului.

Am avut o discuție cu toate cultele prezente, cu toate confesiunile prezente și cred că am găsit o soluție de echilibru. Această opțiune se face pe ciclu școlar, reamintesc că asupra acestei opțiuni se poate reveni oricând, nu este nicio constrângere, din contră, se specifică acest lucru în textul de lege. Dacă unitatea de învățământ nu poate asigura, pentru că există un număr mic de copii care au ales să-și desfășoare orele de religie într-o anumită confesiune, nu poate asigura condiții similare pentru toți, atunci există posibilitatea, prevăzută și de legea cultelor în vigoare, ca respectiva confesiune să organizeze ora de curs, iar nota obținută să fie trecută în catalog„, a declarat Bogdan Ciucă.

Preşedintele Comisiei juridice a mai afirmat că sunt subiecte cu care Biserica Ortodoxă, Biserica Romano-Catolică și celelalte culte și confesiuni prezente au fost de acord, rămânând ca Ministerul Educației să dea normele pentru aplicare și clarificarea din punct de vedere administrativ a acestui act normativ.

Membrii Comisiei juridice au discutat pe marginea deciziei Curții Constituționale, potrivit căreia obligația de a face cerere pentru ca un elev să nu participe la ora de religie, prevăzută în Legea educației, este neconstituțională, iar o astfel de solicitare va trebui făcută doar de cei care vor să studieze disciplina.

Citeşte şi: SCANDAL pe ora de religie. Profesorii ameninţă cu procese Ministerul Educaţiei

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Vești bune pentru clienții din România: magazinul cu produse de 5 lei la raft se extinde în țară
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Ce poate face, de fapt, un preşedinte, în România? Planul lui George Simion dacă ajunge la conducerea ţării
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Rusia se implică în alegerile din România. Kremlinul exultă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Alexia Eram şi iubi n-au pierdut deloc timpul pe litoral! S-au 'dezlănţuit' în mijlocul mulţimii! Atenţie, imagini interzise celor… singuri
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Lia Olguta Vasilescu, prima reactie despre preluarea sefiei PSD, dupa demisia lui Marcel Ciolacu
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele