Veşti bune pentru tineri: Guvernul pregăteşte programul „PRIMUL JOB”

După modelul "Prima Casă" sau "Prima Maşină", Guvernul pregăteşte programul "Primul Job". Ideea îi aparţine rectorul Universităţii de Vest din Timişoara şi a fost primită foarte bine de guvernanţi. Programul prevede ca angajatorii să beneficieze de o serie de facilităţi, iar salariile tinerilor să fie în mare parte susţinute de stat.
Iulian Tudor
03 mart. 2015, 15:29
Veşti bune pentru tineri: Guvernul pregăteşte programul

Dezamăgit că pregăteşte studenţi fără speranţă, nevoiţi să se angajeze în alte domenii decât cele pentru care studiează, rectorul Universităţii de Vest din Timişoara, Marilen Pirtea, a avut ideea programului „Primul Job„, potrivit România TV.

Pe modelul programelor „Prima Casă” şi „Prima Maşină” menite a stimula consumul şi creditarea, consider că statul ar trebui să finanţeze şi să implementeze un program prin care tinerii să poată accesa mult mai uşor un prim loc de muncă„, a declarat Marilen Pirtea, rectorul Universităţii de Vest din Timişoara.

Acesta sustine că, în cadrul acestui programului „Primul Job”, „salariile tinerilor ar putea fi subvenţionate substanţial de către stat o anumită perioadă de timp, cât să le permită a câştiga experienţa necesară accesarii unui loc de muncă„, a mai spua Marilen Pirtea.

Propunerea a fost primită foarte bine de Guvern. Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, susţine că prin acest program „se creează o posibilitate ca tinerii studenţi sau elevi să lucreze, practic, în administraţia publică centrală sau locală, acolo unde este nevoie de resursă umană pregătită„.

Tinerii îşi pun mari speranţe în acest program. „Nu toţi au accesibilitate la aşa ceva, nu îşi găsesc toţi job. Unii nu îşi găsesc un loc de muncă nici după ce au terminat facultatea. De multe ori ajungi să te reprofilezi profesional, să faci cu totul şi cu totul altceva„, a declarat un student.

Este foarte important pentru studenţi să îşi găsească un loc de muncă şi este important să nu facă o facultate degeaba, doar ca să fie făcută. Trebuie să şi lucreze în domeniul în care s-a specializat„, a spus un alt tânăr.

Programul „Primul Job” ar putea fi pus în practică chiar din luna martie 2015.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Eroii de la Sevilla în epoca Transfermarkt. Cât ar fi valorat astăzi jucătorii Stelei care au câștigat Cupa Campionilor Europeni în 1986
Capital.ro
Mai poate fi desemnat Ilie Bolojan pentru funcția de premier? CCR a stabilit condiții clare: Președintele o să nominalizeze
Playtech.ro
Sunt obligați taximetriștii și șoferii de ridesharing să aibă scaun pentru copii în mașină? Ce prevede legea
Adevarul
„Se întâmplă o dată la 20 de ani”. Radu Berceanu a vorbit la „Interviurile Adevărul” despre șansa rară a PNL
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Surpriză: Red Bull i-a găsit înlocuitor lui Verstappen!
MediaFlux
Armata Română strigă mobilizarea pentru rezerviști. Județele în care se organizează exerciții în acest an
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi