ROMÂNUL condamnat la MOARTE în Malaezia: Politicienii români încearcă să îl salveze pe Ionuţ Gologan

Ministrul Justiției, Robert Cazanciuc, a declarat vineri, referindu-se la cazul românului condamnat la moarte în Malaezia pentru trafic de droguri, că dacă aceasta nu va avea câștig de cauză cu noua cale de atac, atunci va fi nevoie de un 'demers politic' pentru a găsi o soluție care să îl salveze, informează Agerpres.
Filip Stan
06 mart. 2015, 15:18
ROMÂNUL condamnat la MOARTE în Malaezia: Politicienii români încearcă să îl salveze pe Ionuţ Gologan

‘Ministerul (Justiției—n.r.) se implică asistând, în primul rând, Ministerul de Externe în încercarea de a găsi o soluție care să ducă la grațierea cetățeanului român. Deocamdată, sunt într-o cale de atac, sperăm să aibă câștig de cauză. Dacă nu, cu siguranță va fi nevoie de un demers politic pentru a găsi o soluție care să îl salveze’, a declarat Cazanciuc, după ședința de bilanț a DIICOT.

Un român de 23 de ani, din comuna prahoveană Telega, Ionuț Gologan, a fost condamnat, în primă instanță, la moarte în Malaezia pentru trafic cu droguri.

Citeşte şi ULTIMA ŞANSĂ pentru românul CONDAMNAT la MOARTE în Malaezia

Ulterior, apelul acestuia declarat împotriva deciziei dată la finalul anului 2013 de prima instanță a fost respins, reprezentantul său declarând recurs, în regim de urgență, la o instanță superioară.

Primarul comunei Telega, Ilie Gheorghe, declara, în octombrie 2013, că tânărul condamnat la moarte în Malaezia provine dintr-o familie dezbinată, fiind crescut de tată și de bunica lui, care a fost funcționar public în primărie. Tânărul descris drept ‘un copil cuminte, bun la învățătură’ nu mai are frați.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Țara unde a mers Ioana, fiica lui Ion Țiriac. Tânăra a luat o decizie complet surprinzătoare
Capital.ro
A murit Regele Umorului. Toată Moldova este în doliu acum: Țara noastră îi rămâne recunoscătoare pentru bucuria oferită
Playtech.ro
Zile libere 2026. Când vor avea românii următoarea mini-vacanță după Paște: vor sta acasă trei zile la rând
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Prima echipă din România care se teme că nu va mai primi bani de la statul maghiar după ce Viktor Orban a fost învins la alegeri
MediaFlux
A scăzut numărul de pensionari din România! Anunț de la Casa de Pensii. Cine primește 2.782 de lei pe lună
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj