TRAGEDIE în SUA: Un tânăr de culoare, împuşcat mortal de un poliţist

Un tânăr de culoare de 19 ani a fost împușcat mortal, vineri seara, de un polițist la Madison, în statul Wisconsin, a informat șeful poliției orașului. Acesta a mai spus că tânărul l-ar fi agresat pe agent.
Iulian Tudor
07 mart. 2015, 17:06
TRAGEDIE în SUA: Un tânăr de culoare, împuşcat mortal de un poliţist

După incidentul din Madison, statul Wisconsin, mai multe zeci de persoane s-au adunat la locul tragediei scandând „Viețile negrilor contează”, sloganul utilizat de manifestanții care protestează împotriva violențelor polițienești împotriva persoanelor de culoare, potrivit Agerpres.

Șeful poliției locale, Mike Koval, a declarat sâmbătă pe același post de televiziune că „primele elemente ale anchetei nu indică existența unei arme” care să fi fost utilizată de tânăr.

Un polițist s-a deplasat la domiciliul tânărului suspectat că a perturbat circulația rutieră și că a agresat pe cineva. Auzind zgomot, polițistul a forțat intrarea în domiciliu, a precizat Koval. „Același subiect l-a agresat pe polițist… care a scos pistolul și a tras”, a precizat șeful poliției.

Polițistul a încercat „imediat” să-l resusciteze pe tânăr, după care acesta a fost transportat la spital, unde a murit în urma rănii suferite.

Departamentul omucideri din Madison a deschis o anchetă în acest caz.

În ceea ce privește manifestațiile, șeful poliției a spus că „având în vedere ceea ce s-a întâmplat nu doar în țara noastră ci și în propria noastră comunitate, înțelegem ca unii locuitori să aibă o reacție foarte viscerală, plină de emoție și de mânie”.

„Totuși, facem apel la toată lumea să dea dovadă de calm și reținere”, a adăugat el.

Incidentul s-a produs în ajunul comemorării celei de a cincea aniversări a marșului pentru drepturile civile ale persoanelor de culoare de la Selma, Alabama, la care urmează să participe sâmbătă președintele Barack Obama.

Manifestațiile împotriva violențelor polițienești față de persoane de culoare s-au înmulțit după moartea la Ferguson, la începutul lui august, a lui Michael Brown, împușcat și el mortal de un polițist alb.