Premierul Victor Ponta şi ministrul german de Externe, întâlnire la Palatul Victoria

Premierul Victor Ponta l-a primit, luni, la Palatul Victoria, pe ministrul de Externe al Republicii Federale Germania, Frank-Walter Steinmeier, aflat în vizită oficială în România la invitația omologului român.
Ionela Marcu
09 mart. 2015, 13:50
Premierul Victor Ponta şi ministrul german de Externe, întâlnire la Palatul Victoria

„Primul-ministru a salutat nivelul excelent al dinamicii economice și investiționale, Germania fiind principalul partener economic al României, și a prezentat performanțele economiei românești, măsurile luate de Guvern pentru încurajarea investițiilor. Au fost scoase în evidență rezultatele pozitive ale cooperării cu Germania în ceea ce privește promovarea învățământului dual și intenția de a extinde proiectele în acest domeniu”, se arată într-un comunicat, după întrevedere, de Biroul de presă al Guvernului.

Potrivit sursei citate, ambii oficiali au reiterat aprecierea „pentru modelul pe care îl reprezintă colaborarea pe chestiunile legate de minoritatea germană din România și, respectiv, pentru contribuția substanțială a comunității românești din Germania în domenii cheie pentru economia și societatea din această țară”.

Comunicatul citat adaugă că s-a convenit să se continue coordonarea și consultările între cele două guverne, având în vedere angajamentul deschis al celor două state de a aprofunda proiectul european și pozițiile convergente pe multiple dosare.

Prim-ministrul Victor Ponta a prezentat obiectivele României legate de asigurarea securității energetice, inclusiv accentul pus pe interconectarea cu Republica Moldova.

„Cei doi oficiali au abordat situația din vecinătatea estică. Primul-ministru a reiterat susținerea pentru parcursul european al Republicii Moldova. A fost subliniată deschiderea celor două state pentru a sprijini Republica Moldova pe drumul său spre modernizare și reformă și implementare a Acordului de Asociere, în interesul cetățenilor din această țară”, încheie comunicatul menționat.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, ipostază surpriză în vacanța din Maldive. Oamenii i-au admirat curajul
Capital.ro
Moneda națională care va deveni istorie. Iese complet din circulație după 31 ianuarie 2026. Va fi înlocuită cu euro
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Lucescu și-a ieșit din minți la conferință: ”Ce am făcut eu în carieră nu vor face ei în 2.000 de ani! Găsesc acuzații cu Securitatea și...” + De ce nu l-ar fi convocat pe Stanciu
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume