Foştii membri ai Comisiei de Despăgubiri din ANRP în perioada 2009-2011, audiaţi la DNA

Foştii membri ai Comisiei Centrale de Despăgubiri din ANRP în perioada 2009-2011, dar şi evaluatori şi beneficiari ai unor retrocedări vizate în noul dosar deschis de Direcţia Naţională Anticorupţie urmează să fie audiaţi.
Ionela Marcu
16 mart. 2015, 09:37
Foştii membri ai Comisiei de Despăgubiri din ANRP în perioada 2009-2011, audiaţi la DNA

Potrivit unor surse juridice, vor fi aduse la DNA cu mandat sau vor fi citate să se prezinte toate persoanele care, în perioada 2009-2011, au fost membri ai Comisiei Centrale de Despăgubiri din cadrul ANRP.

În plus, în noul dosar deschis la DNA vor da declaraţii persoane care au făcut evaluările în vederea retrocedării unor imobile. Şi asta în cazul retrocedărilor unde există suspiciuni de supraevaluare cu peste 20 la sută a valorii de despăgubire stabilite iniţial.

Citeşte şi: Horia Georgescu, adus cu MANDAT la DNA. Şeful ANI este AUDIAT în legătură cu ANRP

Horia Georgescu, şeful Agenţiei Naţionale de Integritate, a fost adus luni dimineaţa cu mandat la DNA. Horia Georgescu a fost adus sub escorta ofiţerilor DNA pentru a da explicaţii într-un dosar care are legătură cu activitatea acestuia în Comisia de Stabilire a Despăgubirilor din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor, în martie 2010. Potrivit România TV, Horia Georgescu este acuzat de abuz în serviciu.

Acesta este suspectat de abuz în serviciu în acest dosar, deschis în urma unei sesizări a ANRP privind retrocedări în cazul unor imobile supraevaluate.

Foşti şefi ai ANRP sunt audiaţi şi ei, luni, la DNA, în dosarul în care a fost citat şi şeful Agenţiei Naţionale de Integritate, Horia Georgescu. Deputatul PNL Theodor Cătălin Nicolescu a fost adus cu mandat la Direcţia Naţională Anticorupţie. La scurt timp, în faţa procurorilor a ajuns şi fosta şefă ANRP, Ingrid Zaarour.

Citeşte şi: Deputatul PNL Theodor Nicolescu şi fosta şefă ANRP, Ingrid Zaarour, audiaţi la DNA

În acest dosar se fac cercetări pentru abuz în serviciu cu consecinţe deosebit de grave, în raport cu cei care au fost membri ai Comisiei Centrale de Despăgubiri din cadrul ANRP.

Dosarul a fost deschis după ce, în ianuarie 2015, Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprietăţilor a sesizat Direcţia Naţională Anticorupţie, ca urmare a unor nereguli găsite la controale privind dosare de retrocedări.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ghinion teribil pentru Isenko! Ce echipă din Spania era cu ochii pe portarul Universității Craiova înainte de accidentare
Capital.ro
Un fost selecționer a murit. Tragedie înainte de meciul Turcia-România. Doliu în fotbal
Playtech.ro
Supermarketul care reduce prețurile cu până la 70% înainte de Paște. Ce oferte găsesc clienții
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Va apăra Ionuț Radu în Turcia - România? Informații de la Istanbul: ”Mari întrebări nu există”
MediaFlux
Trump trimite mii de soldaţi în Orientul Mijlociu, în timp ce SUA negociază cu Iranul pentru a pune capăt războiului! Plan în 15 puncte pentru a opri conflictul
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj