Lucian Bolcaş: Suspectul Traian Băsescu l-a AMENINŢAT pe procurorul general

Lucian Bolcaş, avocatul Gabrielei Firea, a declarat, miercuri, că Traian Băsescu l-a ameninţat pe procurorul general Tiberiu Niţu, în urmă cu o zi.
Ionela Marcu
18 mart. 2015, 12:26
Lucian Bolcaş: Suspectul Traian Băsescu l-a AMENINŢAT pe procurorul general

Avocatul Gabrielei Firea a spus, miercuri, la ieşirea de la Parchetul instanţei supreme, unde fostul preşedinte a fost citat pentru a da declaraţii în dosarul în care Firea îl acuză de şantaj, că „suspectul Traian Băsescu l-a ameninţat ieri pe procurorul general”.

„Iertati-ma, dar suspectul Traian Băsescu l-a ameninţat ieri pe procurorul general. Ce poate sa fie mai interesant decat asta, nu?„, a spus avocatul.

CITEŞTE ŞI TRAIAN BĂSESCU, URMĂRIT PENAL pentru ŞANTAJ. Ce s-a întâmplat în faţa procurorului

„Eu nu pot să-l asist şi pe procurorul general, nu mă plăteşte”, a adăugat Bolcaş.

Fostul preşedinte Traian Băsescu a postat, marţi, un mesaj pe Facebook în care îl atacă pe procurorul general Tiberiu Niţu, despre care spune că, „militar în termen fiind, a tras de la clădirea televiziunii pe care o apăra în direcţia blocurilor din Dorobanţi”. „Oare de ce nu mi-a spus de la numire că a fost printre cei care trăgeau către populaţia răzvrătită”, întreabă Băsescu.

CITEŞTE ŞI Băsescu, un nou ATAC la Tiberiu Niţu: A TRAS de la clădirea televiziunii în direcţia blocurilor din Dorobanţi

Traian Băsescu este urmărit penal pentru şantaj. Fostul preşedinte a fost, miercuri, la Parchetul General, unde a fost chemat în calitate de suspect în dosarul în care senatorul PSD, Gabriela Firea, l-a acuzat de şantaj.

Lucian Bolcaş, avocatul social-democratei, a relatat ce s-a întâmplat în faţa procurorului, precizând că fostul preşedinte este cercetat în calitate de suspect pentru infracţiunile de şantaj si ameninţare. 

DailyBusiness
Câți bani cheltuie un om într-o viață. Cât îi trebuie unui român ca să ducă un trai decent
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Câți bani trebuie să găsească Guvernul în anii următori pentru a plăti pensiile românilor. Gaura uriașă din bugetul asigurărilor sociale
Capital.ro
Călin Georgescu își pierde speranța privind alegerile. Anularea prezidențialelor nu va fi anchetată
Playtech.ro
O nouă interdicţie la înmormântări. Obiectul esenţial pe care nu mai ai voie să îl duci în cimitir
Adevarul
Dronele rusești din Polonia, mesajul lui Putin pentru Nawrocki. Valentin Naumescu: „A primit o avertizare rusească?”
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
Nu l-a lăsat inima și a venit să își ia adio de la mama Adrianei Bahmuțeanu! Cine a apărut la înmormântarea Petruței Toma
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Echinocțiul de toamnă 2025. Când se schimbă ora
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur