EUROVISION 2015: Cu ce număr intră România în semifinală

EUROVISION 2015: 
Alina Costache
24 mart. 2015, 07:05
EUROVISION 2015: Cu ce număr intră România în semifinală

EUROVISION 2015: Producătorii concursului Eurovision 2015 au stabilit ordinea de intrare a pieselor în competiţie. Astfel, România va cânta pe poziţia a 15-a, în prima semifinală. Iată cum arată ordinea de intrare în concurs a pieselor participante, pe cele două Semifinale:

Prima Semifinală: 1. Moldova 2. Armenia 3. Belgia 4. Olanda 5. Finlanda 6. Grecia 7. Estonia 8. FYR Macedonia 9. Serbia 10. Ungaria 11. Belarus 12. Rusia 13. Danemarca 14. Albania 15. România 16. Georgia

A doua Semifinală: 1. Lituania 2. Irlanda 3. San Marino 4. Muntenegru 5. Malta 6. Norvegia 7. Portuglia 8. Cehia 9. Israel 10. Letonia 11. Azerbaijan 12. Islanda 13. Suedia 14. Elveţia 15. Cipru 16. Solvenia 16. Polonia

EUROVISION 2015: În cadrul celor două semifinale, vor putea vota ţările participante în seara respectivă, iar ţările finaliste după cum urmează:

În prima Semifinală: Spania, Austria (ţara gazdă), Franţa, Australia (ţara nou intrată în concurs)

În a doua Semifinală: Germania, Italia, Marea Britanie, AustraliaÎn cadrul întâlnirii şefilor de delegaţii, s-a tras la sorţi poziţia ţării gazdă, Austria. Aceasta va ocupa locul 14 în ordinea intrării din Finală.

EUROVISION 2015: Trupa Voltaj va reprezenta România la Eurovision Song Contest 2015, de la Viena (Austria), cu piesa „De la capăt”, câştigătoare a finalei selecţiei naţionale Eurovision, care s-a desfăşurat duminică seară, la Sala Polivalentă din Craiova, şi a fost difuzată în direct la TVR.

Trupa Voltaj a fost aleasă în urma punctajului primit de la juriul de specialitate (50%) şi prin televoting (50%). Astfel, trupa Voltaj a obţinut 4.707 voturi din partea publicului, care s-au transformat în 12 puncte, cărora li s-au adăugat cele 12 puncte din partea juriului.

Pe poziţia a doua, în urma voturilor, s-a situat Luminiţa Anghel („A Million Stars”), cu 18 puncte, iar, pe poziţia a treia, Ovidiu Anton („Still Alive”), cu 15 puncte.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet