Scandal la Vatican: Papa Francisc a refuzat ambasadorul propus de Franţa pentru că ar fi homosexual

Papa Francisc a refuzat să valideze propunerea preşedintelui François Hollande pentru postul de ambasador al Franţei la Vatican, deoarece candidatul ar fi homosexual. Situaţia afectează relaţiile dintre Paris şi Sfântul Scaun, potrivit publicaţiei Le Journal du Dimanche.
Iulian Tudor
09 apr. 2015, 11:17
Scandal la Vatican: Papa Francisc a refuzat ambasadorul propus de Franţa pentru că ar fi homosexual

Reprezentanţii Ministerului francez al Afacerilor Externe sunt convinşi că ambasadorul la Vatican, ales la 5 ianuarie de către Francois Hollande, nu va fi agreat de Papa Francisc, în contextul în care Sfântul Scaun a intrat într-o „perioadă de tăcere”, ceea ce înseamnă că Franţa trebuie să facă o nouă propunere, potrivit obiectiv.info.

Iniţial, preşedintele Franţei l-a propus, în secret, pe Laurent Stefanini în funcţia de ambasador la Vatican. Publicaţia Le Canard Enchaine a dezvăluit că Vaticanul nu l-a dorit pe acest celibatar, un fin cunoscător al jocurilor de culise din administraţia Vaticanului, din cauză că ar fi homosexual.

Laurent Stefanini ar fi fost candidatul perfect pentru această funcţie, deoarece cunoaşte perfect Curia romană de când s-a aflat la post la Ambasada Franţei la Sfântul Scaun în perioada 2001-2005.

În locul lui Laurent Stefanini, Franţa are deja alte trei propuneri pentru postul de ambasador la Vatican: Emmanuelle Dachon, secretara generală a Ministrului de Externe, care a fost ambasadoare în Irlanda, ambasadorul în Arabia Saudită Bertrand Besancenot şi René Roudaut, aflat la post la Berna. Cei doi diplomaţi sunt căsătoriţi şi au copii.

În anul 2013, Papa Francisc a reuşit să surprindă comunitatea gay cu o declaraţie suprinzătoare. „Dacă o persoană este gay şi-l caută pe Dumnezeu cu bunăvoinţă, cine sunt eu să o judec?”, a spus atunci Papa Francisc.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
La 33 de ani, fostul jucător tenis a confirmat că s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Cum verifici dacă un perete este de rezistență înainte de renovare sau recompartimentare
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Tragedie în familia unui mare fotbalist! Fiul său a murit la doar 21 de ani, în urma unui accident de tractor
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Jucătorul strâns de gât de Boloni în timpul unui meci a venit la premiera documentarului despre fostul mijlocaș și a povestit totul
MediaFlux
ANM anunță că vremea se va încălzi treptat! Temperaturile ajung la 26 de grade Celsius până miercuri. Unde va fi cel mai cald
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi