LOTERIA BONURILOR FISCALE. Cine este primul câştigător: „Mi-am luat o cafea la benzinărie”

LOTERIA BONURILOR FISCALE are deja câştigători. Toţi cei care vor dovedi că au cheltuit pe 7 februarie între 6 şi 6,99 lei, pentru care au primit bon, îşi vor împărţi un milion de lei. Mulţi s-au grăbit să-şi fotografieze chitanţa norocoasă şi să o posteze pe Facebook. 
Alina Costache
13 apr. 2015, 18:28
LOTERIA BONURILOR FISCALE. Cine este primul câştigător:

LOTERIA BONURILOR FISCALE: Şerban Păun, câștigător al loteriei bonurilor, spune că a păstrat fiecare bon primit la cumpărături în ultimele două luni.

„Am fost într-o benzinărie și mi-am cumpărat o cafea. Bonul, ce-i drept, l-am cerut după și vânzătorul a ezitat puțin sau a fost surprins că i l-am cerut. Cred că a fost singura cumpărătură pe care am făcut-o în ziua respectivă”, spune el la Digi24.ro.

Şerban Păun nu este singurul câştigător.

„Eram în bucătărie, la televizor, și am văzut că s-a extras data, suma. Am verificat și am văzut că sunt câștigătoare”, spune și Laura Bucur.

O altă norocoasă este din judeţul Iaşi. Cu 6 lei şi 17 bani a cumpărat dintr-un supermarket, pe 7 februarie, o legătură de ridichi, o pungă de piper măcinat şi un pachet de şerveţele.

Pentru a intra în posesia premiului trebuie parcuşi câţiva paşi: câştigătorul îşi poate revendica premiul până pe 13 mai. Pentru acest lucru trebuie să prezinte bonul original și o copie după actul de identitate la orice administrație fiscală, iar plata va fi făcută în 60 de zile.

Câştigul total, de un milion de lei, va fi împărţit între toţi cei care au bonuri de 6 până la 6,99 lei, validate de ANAF. Suma finală va fi impozitată cu 16%.

După ce au văzut rezultatul primei ediţii a loteriei fiscale, oamenii spun că vor începe să colecţioneze bonurile.

Următoarea extragere a Loteriei fiscale va avea loc în data de 17 mai. Atunci vor participa bonurile emise în luna aprilie.

LOTERIA BONURILOR FISCALE. Următoarea extragere a Loteriei fiscale va avea loc pe 17 mai, urmând să fie luate în considerare toate bonurile emise în luna aprilie. Regulamentul Loteriei stipulează că extragerile vor avea loc lunar, în prima duminică de după data de 15, şi că pot fi organizate şi ocazional, de sărbători.

LOTERIA BONURILOR FISCALE. Digi 24 a publicat prima fotgrafie a unui bon fiscal câştigtor. Acesta aparţine unei persoane din Paşcani, care a cumpărat de 6,17 lei o legătură de ridichi roşii de 2,49 lei, piper alb măcinat de 0,99 lei şi şerveţele umede pentru copii de 2,9 lei.

Participarea la loterie nu presupune o înregistrare prealabilă a bonurilor fiscale în nicio bază de date/website și nici depunerea acestora înainte de efectuarea extragerii la sediile instituțiilor implicate în organizare. Bonurile rămân la posesorii acestora care, după extragere, vor verifica dacă sunt câștigătoare.

Loteria Română are exclusiv calitatea de organizator al extragerilor pentru această loterie iar acestea se vor efectua cu urnele și bilele pe care Loteria Română le utilizează pentru tragerile loto.

Extragerea are loc în prezența unei comisii de tragere formată din câte un reprezentant al Ministerului Finanțelor Publice, Agenției Naționale de Administrare Fiscală și C.N. „Loteria Română” S.A. iar bilele și urnele vor fi verificate în prezența comisiei înainte de extragere.

Extragerea are trei etape, după cum urmează:

  • etapa I: se va extrage o bilă, reprezentând luna emiterii bonului;
  • etapa II: se va extrage o bilă, reprezentând ziua emiterii bonului;
  • etapa III: se vor extrage 3 bile, reprezentând valoarea bonului.

Rezultatele extragerii vor fi postate pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice, al Agenției Naționale de Administrare Fiscală și al C.N. „Loteria Română” S.A. pentru o perioadă de minimum 30 de zile.

Revendicarea premiilor se poate face începând cu ziua de după efectuarea extragerii, în termen de 30 de zile, prin depunerea în original a bonului fiscal câștigător, alături de copia actului de identitate și de o cerere, la orice administrație fiscală din structura Agenției Naționale de Administrare Fiscală. Formularul cererii poate fi obținut gratuit de la administrația fiscală la care se depune bonul fiscal sau descărcat de pe site-ul www.mfinante.ro.

Un bon fiscal este considerat câștigător doar dacă îndeplinește cumulativ condițiile prevăzute de lege, având înscrise elementele obligatorii care arată că a fost emis cu un aparat de marcat fiscalizat (de exemplu: logotipul și seria fiscală ale aparatului de marcat electronic fiscal, data și ora emiterii precum și numărul de ordine).

La solicitarea titularului bonului fiscal, unitatea teritorială a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală unde a fost depus originalul bonului fiscal câştigător eliberează o copie care poartă menţiunea „conform cu originalul”.

Plata câştigurilor se face de către Ministerul Finanţelor Publice, în termen de 60 de zile de la expirarea termenului de revendicare a premiilor, după verificarea autenticităţii şi realităţii bonurilor fiscale depuse pentru revendicarea premiilor, de către organele competente ale Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

DailyBusiness
Plățile neautorizate de 10 miliarde de euro prin PayPal zguduie băncile europene
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Isteria țepelor pe Booking. Răspunsul tăios al unui proprietar de pensiune: „Aveți 5 secunde să dispăreți”. Reacția companiei
Capital.ro
Vârsta de pensionare va fi neapărat crescută. Bolojan nu mai acceptă scuze: Niciun sistem din Europa nu permite!
Playtech.ro
Cât câștigă o cameristă la hotel în Spania. Salariul e atât de mic încât sindicatele cer schimbarea legii
Adevarul
„Oncologii vor fi condamnați pentru genocid”. Lunga lista a controverselor lansate de Olivia Steer. Fosta vedetă TV si Andi Moisescu ar fi divorțat
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Andi Moisescu și Olivia Steer ar fi divorțat după 22 de ani de căsnicie
Cancan.ro
Andi Moisescu a divorțat de Olivia Steer! A părăsit-o după 22 de ani
iamsport.ro
Vrea să plece ”cât mai repede și cu orice preț” de la FCSB! Jucătorul s-a săturat de criticile lui Gigi Becali
MediaFlux
Legea care ar putea reintroduce armata obligatorie. Programul din UE care vrea creșterea numărului de militari
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Atenție! Dacă partenerul tău îți face asta într-o relație …