SIMONA HALEP, o motivaţie în plus pentru Roland Garros. Poate câştiga 1,8 milioane euro

Federaţia Franceză de Tenis a anunţat că premiile totale pentru ediţia 2015 a turneului de la Roland Garros vor fi de 28 de milioane de euro, cu 12 la sută mai mari faţă de 2014, câştigătorii de la simplu feminin şi masculin urmând a primi câte 1,8 milioane euro, faţă de 1,65 miloane, cât au primit anul trecut.
Filip Stan
14 apr. 2015, 14:37
SIMONA HALEP, o motivaţie în plus pentru Roland Garros. Poate câştiga 1,8 milioane euro

Potrivit organizatorilor, creşterea cea mai mare a premiilor de la Roland Garros, de 19 la sută, va fi înregistrată în cazul jucătorilor care vor fi eliminaţi în turul doi pe tablourile de simplu, urmaţi de cei eliminaţi în turul trei (+18,1 la sută) şi cei care se opresc în optimile de finală (+16 la sută).

Premiile din calificări nu vor spori decât cu 9,1 la sută (până la 3.000 euro – turul I, 6.000 euro – turul II şi 12.000 euro – turul III), aceeaşi proporţie fiind valabilă şi pentru câştigători (1,8 milioane de euro, plus 150.000 de euro faţă de 2014), finalişti (900.000 de euro, plus 75.000 de euro) şi semifinalişti (450.000 de euro, plus 37.500 de euro), la simplu.

Citeşte şi Simona Halep va colabora cu două nume URIAŞE din tenis

Astfel, jucătorii eliminaţi în primul tur vor primi 27.000 de euro (+3.000 de euro faţă de anul trecut), în turul secund 50.000 de euro (+8.000 de euro), în turul al treilea 85.000 de euro (+13.000 de euro), în optimi 145.000 de euro (+20.000 de euro), iar în sferturi 250.000 de euro (+30.000 de euro).

Citeşte şi Simona Halep, SELFIE cu familia de PAŞTE. Mesaj pentru ROMÂNI

În 2014, Simona Halep a jucat finala la simplu feminin, cu Maria Şarapova. Rusoaica s-a impus cu 6-4, 6-7 (5), 6-4, şi a primit un premiu brut de 1,6 milioane de euro. La rândul ei, Halep a fost recompensată pentru participarea în ultimul act al comptiţiei cu un cec în valoare brută de 825.000 de euro. Anul acesta, câştigătorii de la simplu feminin şi masculin vor primi câte 1,8 milioane euro, faţă de 1,65 miloane, cât au primit câştigătorii de anul trecut.

Turneul de la Roland Garros se va desfăşura în perioada 24 mai – 7 iunie.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce este sincopa cardiacă, afecțiunea lui Mircea Lucescu din cantonamentul naționalei. Simptome, cauze și ce e vital să faci când ți se face rău. Sfatul medicului specialist pentru Fanatik
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. România a pierdut un fost jucător şi antrenor. A câştigat de 8 ori campionatul cu Steaua
Playtech.ro
Țara care impune restricții la energie timp de o lună. Magazinele și restaurantele se închid mai devreme
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român i-a luat viața prietenului său moldovean într-un mod crunt, după o ceartă aprinsă. Victima de 37 de ani a fost găsită cu picioarele rupte
iamsport.ro
A fost în TOP 30 tineri din Europa. Românul care a făcut furori la 20 de ani, în străinătate: 'Pentru ei, a fost cea mai mare sumă de transfer'
MediaFlux
Efectul invizibil al sextilului Saturn–Pluto. Ce se întâmplă când are loc acest fenomen astrologic
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj