Simona Halep, Ion Ţiriac şi Principele Radu, prezenţi la inaugurarea Sălii Mari a TNB GALERIE FOTO

Simona Halep, Principele Radu şi ministrul Culturii, Ioan Vulpescu, s-au numărat printre invitaţii premierei de sâmbătă a spectacolului "Înșir'te mărgărite", regizat de Dan Puric, eveniment ce a marcat inaugurarea Sălii Mari a Teatrului Național București (TNB), după lucrările de renovare și reabilitare.
Filip Stan
19 apr. 2015, 09:10
Simona Halep, Ion Ţiriac şi Principele Radu, prezenţi la inaugurarea Sălii Mari a TNB GALERIE FOTO

Printre personalitățile prezente la inaugurarea Sălii Mari a Teatrului Naţional Bucureşti s-au mai numărat membri ai Guvernului precum ministrul Justiției, Robert Cazanciuc, și ministrul Tineretului și Sportului, Gabriela Szabo, autorități din administrația locală — primarul Sectorului 2, Neculai Onțanu, pianistul Dan Grigore și actorul Mircea Albulescu.

Directorul Teatrului Național București, Ion Caramitru, a vorbit, înaintea spectacolului, pentru publicul invitat, despre ce au însemnat pentru Teatrul Național lucrările de reabilitare. El a menționat faptul că, în urma lucrărilor de aproximativ patru ani, a fost îndepărtată de pe clădirea TNB „fațada de tip coreean care a dus în derizoriu o lucrare de excepție„. „Teatrul a revenit la forma lui inițială, cu refaceri substanțiale (…) Mai în glumă, mai în serios, vă pot spune că ne aflăm într-un adăpost antiseismic garantat până la un cutremur de 9 grade și că reconstrucția teatrului a cuprins și o întreagă muncă de reconfigurare a interiorului”, a adăugat Caramitru, care a mulțumit „guvernului României, în diferitele lui ipostaze„, pentru eforturile făcute pentru finanțarea lucrărilor la clădirea TNB.

Caramitru a salutat, de asemenea, prezența în sală a Simonei Halep, care a fost aplaudată de public.

La rândul său, ministrul Vulpescu a vorbit despre importanța redeschiderii Sălii Mari a TNB și a spațiilor de spectacol ale instituției. „Cred că este pentru toți cei prezenți în această sală și pentru publicul iubitor de teatru din țară, cu adevărat un eveniment (…) Teatrul este și o poveste de la om la om. Și renovarea acestui teatru este o poveste de la om la om începută în anii ’60. Oameni extrem de diverși ca gândire„, a spus ministrul, care a apreciat că finalizarea lucrărilor la TNB este un „vis împlinit”.

„Inaugurând astăzi clădirea Teatrului Național București dăruim României și capitalei ei unul dintre cele mai mari și mai moderne centre culturale cu care Europa se poate mândri”, a afirmat ministrul.

Vulpescu și-a încheiat discursul cu un citat din piesa „Furtuna” de Shakespeare. „Îmi vine în minte o replică a lui Prospero : ‘Suntem făcuți din același material cu care se țes visele’. În această seară e un vis care se împlinește”, a spus Vulpescu.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Sondaj Național. El este cel mai bun jucător de la CM 2026! Românii au ales între Yamal, Messi, Mbappe și Dembele
Capital.ro
Rata ocupării forței de muncă în creștere, piața muncii în ușoară scădere în primul trimestru 
Playtech.ro
Cine sunt angajații de la stat care primesc spor de dronă. Suma impresionantă plătită anual de România
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Andrei Nicolescu, scandal uriaș cu Decebal Rădulescu și Vali Moraru în direct: ”Aveți informația de la un șpriț cu cineva!” / ”Azi mi-ați dovedit că mințiți”
MediaFlux
Ajutoare de urgență pentru sute de familii din țară. Guvernul a alocat peste 1,7 milioane de lei
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți