APOCALIPSA va fi adusă de un fapt banal. Cel mai mare savant al lumii avertizează lumea

Stephen Hawking este unul dintre cei mai mari oameni de știinţă de la Albert Einstein încoace. Viaţa sa a inspirat realizarea unui film de Oscar și a atras atenţia prin realizările știinţifice și reușitele în condiţiile suferinţei cauzate de o boală extrem de gravă și rară, scleroza laterală amiotrofică.
Alina Costache
25 apr. 2015, 19:08
APOCALIPSA va fi adusă de un fapt banal. Cel mai mare savant al lumii avertizează lumea

Fizicianul și cosmologul crede că ar trebui să uităm de asteroizi, ciume sau de alte calamităţi, pentru că ne confruntăm cu o ameninţare mult mai apropiată, și anume propriul nostru comportament.

Celebrul cercetător crede că viitorul omenirii depinde de spațiu și de posibilitatea de a trăi pe alte planete. “Trimiterea oamenilor pe Lună a schimbat viitorul rasei umane în moduri pe care încă nu le înțelegem” a spus Hawking, citat de The Independent.

„Cred că planul pe termen lung pentru viitorul rasei umane trebuie să fie spațiul și reprezintă o asigurare importantă pentru supraviețuirea noastră, din moment ce ar preveni dispariția omenirii prin colonizarea altor planete”.

Stephen Hawking a mai spus și că defectul uman pe care și-ar dori cel mai mult să-l corecteze este agresivitatea, considerând că”ne-ar putea distruge pe toți”. Agresivitatea umană ar putea aduce un război nuclear care ar distruge rasa umană. Omenirea ar trebui să dea dovadă de mai multă empatie, “să ne aducă pe toți într-o stare de liniște și iubire”.

Continuarea, pe playtech.ro

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Triunghi amoros cu final tragic în Sibiu! Un bărbat a fost ucis și îngropat de femeia căreia îi era amant. Ea l-a omorât împreună cu concubinul ei
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu facturile de energie la instituțiile de stat. Ministerul care a reușit să-și reducă facturile cu o treime
Capital.ro
Reguli la bloc. E interzis pentru administratorul de bloc să dea somația. Gelu Pușcaș: Extrem de grav unde s-a ajuns
Playtech.ro
Ce trebuie să faci ca să nu mai pornească centrala la fiecare oră când e ger afară. Setările optime de temperatură pentru facturi mai mici
Adevarul
Gest incredibil de solidaritate. Directorul Muzeului Astra, premiat la Bruxelles, a dormit în maşină pentru echipa sa: „Am renunțat la confort”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Tatăl Elenei, femeia lovită mortal pe o trecere de pietoni din București, rupe tăcerea. Unde se grăbea aceasta, împreună cu fiica sa: „Doi copii au rămas fără mamă”
Cancan.ro
Tatăl Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni, face primele declarații. Unde se grăbea biata mămică, de fapt
iamsport.ro
Nedreptatea trăită la Mondial de ”cel mai bun număr 9” al României! Ar fi fost ignorat pentru ca Răducioiu să fie vândut: ”Acela a fost interesul”
MediaFlux
ANAF cheamă românii să achite urgent taxele. Șeful Fiscului somează: ”Nu vom mai tolera!”
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025