Deputat, deranjat de modul cum se face apelul nominal în plen: „Să se înceapă şi cu W sau Z!”

Deputatul PSD Anghel Stanciu a cerut în plenul Camerei Deputaţilor ca apelul nominal al deputaţilor să se facă alternativ, o dată începând cu litera "A" şi o dată de la coada listei, adică începând cu "W" sau "Z".
Ionela Marcu
29 apr. 2015, 14:41
Deputat, deranjat de modul cum se face apelul nominal în plen:

Înainte de votul secret cu bile asupra cererii DNA de încuviinţare a arestării preventive a deputatului PSD Ion Ochi, unde procedura prevede ca secretarul Camerei să-i strige pe deputaţi în ordinea alfabetică, Anghel Stanciu a ţinut să spună că el se simte o persoană discriminată.

„De doi ani şi cinci luni asistăm la o discriminare inacceptabilă. Nu este vorba de discriminare nici pe bază de culoare, nici pe bază de religie, nici pe bază de sex, ci pe bază de nume. Cei învechiţi ca mine în Parlament cunosc, domnule preşedinte de şedinţă, că exista o alternanţă la apelul nominal, o dată începea cu „A”, o dată începea cu „W” sau cu „Z” şi cred că este normal să revenim la normal. Eu mă simt persoană discriminată, de aceea vă rog să începeţi astăzi şi să păstrăm această rotaţie. Sper în înţelepciunea dumneavoastră”, a spus Anghel Stanciu, citat de Agerpres.

Propunerea lui Anghel Stanciu a fost primită atât aplauze, cât şi huiduieli din partea colegilor deputaţi.