PERCHEZIŢII la o celebră casă de avocatură, într-un dosar de evaziune fiscală în domeniul IT

Poliţiştii au efectuat mai multe percheziţii, joi dimineaţă, în Bucureşti şi în două judeţe, într-un dosar de evaziune fiscală în domeniile IT şi consultanţă. În dosar este vizat şi avocatul Doru Boştină.
Iulian Tudor
14 mai 2015, 07:58
PERCHEZIŢII la o celebră casă de avocatură, într-un dosar de evaziune fiscală în domeniul IT

Poliția Română a efectuat, joi dimineață, 18 percheziții la 16 persoane bănuite că ar fi cauzat un prejudiciu de peste 1.000.000 de euro prin evaziune fiscală, în domeniul IT și al consultanței.

„La data de 14 mai a.c., polițiștii Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice – Inspectoratul General al Poliției Române, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, desfăşoară o operaţiune pentru combaterea evaziunii fiscale, în domeniul IT şi al consultanţei. Sunt efectuate 18 percheziţii domiciliare în municipiul Bucureşti și în județele Ilfov şi Ialomiţa, cu sprijinul Serviciului pentru Intevenții și Acțiuni Speciale – I.G.P.R., Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ilfov şi Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ialomiţa. De asemenea, vor fi puse în executare 16 mandate de aducere emise pe numele persoanelor bănuite”, se arată în comunicatul Poliţiei Române.

Citeşte şi Percheziţii la suspecţi de evaziune fiscală în domeniul tranzacţiilor cu medicamente

Potrivit unor surse, vor fi emise mandate de aducere pe numele a 16 persoane, printre acestea fiind şi avocatul Doru Boştină şi fiul acestuia. Poliţiştii şi procurorii au descins la locuinţele acestora din Bucureşti şi Corbeanca, precum şi la cabinetul de avocatură al lui Doru Boştină.

Cei în cauză sunt bănuiți că s-ar fi sustras de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale prin evidenţierea, în actele contabile sau în alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la bază operaţiuni reale ori evidenţierea altor operaţiuni fictive.

Prejudicul estimat cauzat bugetului de stat este de peste 1.000.000 de euro. Acțiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale – Inspectoratul General al Poliției Române.

Citeşte şi Percheziţii în Bucureşti şi alte 5 judeţe într-un dosar de evaziune fiscală

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Acuze dure la adresa oltenilor după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Am vrut să-i perpelesc. Suntem mici și nu ne ajută nimeni”
Capital.ro
Reguli la bloc. Lege pentru toți proprietarii. Fapta care nu poate fi sancționată, chiar dacă nu există acordul asociației de proprietari
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online