O ţară importantă din UE ar putea legaliza cannabisul

Parlamentari din cadrul Partidului Verde şi al Uniunii Creştin-Democrate a cancelarului german Angela Merkel şi-au unit forţele pentru a cere legalizarea cannabisului, relatează site-ul TheLocal.de.
Iulian Tudor
14 mai 2015, 16:08
O ţară importantă din UE ar putea legaliza cannabisul

Purtătorii de cuvânt pe probleme economice ai CDU, Joachim Pfeiffer, şi Verzilor, Dieter Janecek, au declarat la postul public de televiziune ARD că în opinia lor nu mai are sens ca deţinerea sau comercializarea cannabisului să fie sancţională penal.

„În fiecare an, cheltuim între unul şi două miliarde de euro pentru a pedepsi consumatorii, deşi adevărata crimă organizată ar trebui să fie în centrul eforturilor noastre”, au scris ei într-un document.

Cei doi politicieni consideră că o piaţă a cannabisului reglementată de stat ar aduce venituri din taxe cuprinse între unul şi două miliarde de euro anual, potrivit exemplelor din ţări care au liberalizat cu succes cannabisul.

Institutul pentru Economia Germană (IdW) estimează chiar că legalizarea cannabisului ar putea aduce la bugetul statului 3,5 miliarde de euro anual.

Dar parlamentarii au subliniat că legea va trebui să protejeze tinerii. „În loc să le spunem tinerilor adulţi că sunt infractori, ar trebui să ne implicăm într-un dialog mai productiv cu potenţialii consumatori printr-un program de prevenţie mai bine finanţat”, au scris ei.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Niponii l-au distrus pe Istvan Kovacs, deși Japonia a câștigat cu 4-0: „Ce rușine de arbitru! Concediați-l!”
Capital.ro
Copiii olandezi sunt printre cei mai fericiți din lume. Are acest ritual vreo legătură?
Playtech.ro
Problema de matematică de clasa a III-a pe care puțini internauți o rezolvă. „Câți bani îi mai rămân Mariei după toate cumpărăturile?”
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiețel de trei ani, înecat în piscina familiei. Deși purta vestă, nu a mai putut fi salvat: „L-am pierdut mult prea devreme”
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?