Juha Sipila a fost învestit ca premier al Finlandei

Parlamentul finlandez a aprobat, joi, învestirea lui Juha Sipila în funcția de prim-ministru, la o zi după ce acesta a prezentat programul de guvernare al coaliției de trei partide pe care o conduce.
Filip Stan
28 mai 2015, 15:41
Juha Sipila a fost învestit ca premier al Finlandei

Juha Sipila a fost învestit cu 128 de voturi pentru și 62 împotrivă, șapte deputați fiind absenți. Lui Sipila i s-a încredințat misiunea de a forma noul guvern în urma alegerilor de la 19 aprilie, în care partidul său liberal cu rădăcini agrariene a obținut 49 de mandate din totalul de 200, devenind principala forță în parlament.

În coaliția de centru-dreapta, care deține 124 de mandate, au mai intrat Partidul Coaliției Naționale (conservator) și Adevărații Finlandezi (eurosceptic). Președintele acestei formațiuni, Timo Soini, a fost desemnat miercuri ministru al afacerilor externe și europene, în timp ce fostul premier, Alexander Stubb, va fi ministru de finanțe, potrivit Agepres.

Citeşte şi Finlanda: Partidul de Centru câştigă alegerile legislative

Viitorul guvern va aplica reduceri semnificative ale cheltuielilor din sănătate, ale programelor de ajutoare sociale și asistență externă, dar va majora pensiile mici, a declarat proaspătul prim-ministru, anunțând și investiții pentru revigorarea economiei țării. Economia Finlandei s-a contractat cu circa trei procente în ultimii patru ani, pentru 2015 fiind prognozată o creștere de 0,5%.

Potrivit DPA, partidul Adevărații Finlandezi va avea patru miniștri în viitorul cabinet, la Externe, Justiție, Apărare, Sănătate și Afaceri Sociale. Jari Lindstrom, viitorul ministru al justiției, a clarificat între timp afirmațiile făcute într-un interviu din 2011 în care se declara în favoarea pedepsei capitale. Lindstrom a afirmat că ar putea ‘avea în vedere’ această pedeapsă în anumite circumstanțe, citând ‘genul de situație în care persoanele cele mai apropiate și mai dragi mie, de pildă nepoțeii mei, ar fi victimele a ceva’, a relatat postul de radio YLE.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova înainte de „dubla” cu FCSB! Steven Nsimba, out pentru derby-ul din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Românii care locuiesc la bloc sunt obligați să plătească. Reguli pentru proprietari în toată România. Asociația poate apela la Instanță
Playtech.ro
Ce nu ai voie să faci în autobuzele şi tramvaiele STB. Mulţi bucureşteni beau apă şi consumă alimente, dar este interzis
Adevarul
Fost șef MI6: Pierderile Rusiei în Ucraina sunt „uluitoare”, 30.000 de soldați uciși într-o lună
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Statul român preia gigantul Rusiei! SUA a impus restricții, România a găsit o soluție
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj