Inspectorii RAR au aplicat sancţiuni de 260.000 de lei service-urilor auto

Inspectorii Registrului Auto Român au efectuat, în perioada 18 - 22 mai, 131 de controale la operatorii economici autorizați pentru activități de reparații la sistemele de frânare, în urma cărora au aplicat sancțiuni în valoare totală de 260.000 de lei.
Iulian Tudor
09 iun. 2015, 15:52
Inspectorii RAR au aplicat sancţiuni de 260.000 de lei service-urilor auto

Totodată, inspectorii RAR au dispus suspendarea activității pentru 55 de societăți care nu-și mențineau condițiile inițiale de autorizare și oprirea activității pentru alte nouă societăți care aveau autorizația tehnică expirată.

„Reprezentanții RAR au dorit să afle câte dintre firmele cu acest specific respectă legea în vigoare, care prevede că după fiecare reparație a sistemului de frânare a unui vehicul trebuie efectuat testul de frânare”, se menționează într-un comunicat transmis de RAR.

Potrivit legii, service-urile trebuie să asigure clienților servicii de reparații de calitate, care să garanteze securitatea rutieră și protecția mediului înconjurător.

„Mulți dintre producătorii de autoturisme, echipamente, piese de schimb, dar și prestatori de servicii de reparații independenți apelează la metode ‘la limita legii’ pentru a-și face loc pe piața marilor firme în domeniu. Oferind servicii ieftine clienților și mulțumindu-i pe moment, service-urile nu fac decât să presteze reparații de proastă calitate care nu garantează siguranța în trafic. (..) Clienții aleg de obicei atelierele care le oferă serviciile rapid. De cele mai multe ori, acestea nu au autorizație tehnică și nici nu au posibilitatea să facă verificările finale care să ateste calitatea reparațiilor efectuate”, se mai precizează în comunicat.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
După Asia Express, Gabi Tamaș e din nou în centrul atenției. Gestul vulgar făcut de sportiv chiar în direct la tv
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit după o carieră de peste patru decenii. Era special pentru toată lumea
Playtech.ro
Ai fost în șomaj sau ai primit plăți compensatorii? Iată cum se contorizează aceste perioade la pensie
Adevarul
Ucraina desființează Legiunea Internațională. Voluntarii străini trag un semnal de alarmă
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Fiul Luminiței Anghel își DISTRUGE părinții, după ce a ajuns să ceară bani pe TikTok: ”Copiii nu îți datorează nimic, nu au ales ei să se nască!”
MediaFlux
Cât de sănătoasă este pâinea cu maia. Mihaela Bilic dezvăluie adevărul despre cel mai căutat aliment al momentului
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume