Companiile de software și servicii IT din România au înregistrat venituri de 2,42 miliarde de euro, în 2014

Industria de software și servicii IT din România a înregistrat, în 2014, venituri de 2,42 miliarde de euro, în creștere cu 13% față de anul precedent, conform rezultatelor studiului "Software and IT Services in Romania', prezentat, miercuri, de Asociația Patronală a Industriei de Software și Servicii /ANIS/, într-o conferință de presă.
Iulian Tudor
10 iun. 2015, 12:55
Companiile de software și servicii IT din România au înregistrat venituri de 2,42 miliarde de euro, în 2014

Pe de altă parte, pe baza răspunsurilor celor chestionați, specialiștii din industrie anticipează pentru anul 2015 o majorare a cifrei de afaceri din industria de profil cu 14%, în timp ce rata de creștere anuală medie pentru următorii 3 ani este estimată la 11%.

Potrivit studiului ANIS, din totalul veniturilor consemnate în 2014 de companiile de software și servicii IT din România, aproximativ 65% au provenit din exporturi, în creștere față de anul anterior, când ponderea acestora în veniturile din software și servicii ale companiilor românești era de 60%.

„Industria de software și servicii este una dintre cele mai performante pe care România le are în prezent, dată fiind rata de creștere de patru ori mai mare decât cea estimată pentru întreaga economie. În 2014, industria IT&C a înregistrat cea mai mare pondere în PIB de până acum, respectiv 6%, din care 2,5% este generat de software și servicii. Motivul pentru care ANIS a investit bani în acest studiu pentru a veni în sprijinul industriei IT din România, de a face ca aceasta să crească. Am dorit să realizăm acest material pentru a pune niște cifre pentru ca orice investitor să-și poată fundamenta o investiție în România. Ne aflăm într-un moment în care IT-ul românesc este recunoscut’, a menționat vicepreședintele ANIS, Teodor Blidăruș.

La rândul său, Eugen Schwab, vicepreședintele Romania & CEE în cadrul PAC a subliniat faptul că România poate deveni un motor regional pentru servicii IT și produse software, în condițiile în care sistemul de educație ar trebui să evolueze rapid și, în plus, facilitățile fiscale ar trebui să ajute la crearea de valoare adăugată.

„Industria de software si servicii informatice din Romania are astazi o singura bariera foarte solida care o impiedica sa creasca in continuare cu peste 15-20% pe an: numarul si gradul de pregatire a specialistilor. Romania se afla astazi in fata unei sanse uriase de a deveni un motor regional pentru servicii IT si produse software, cu conditia ca sistemul de educatie sa evolueze rapid, iar facilitatile fiscale sa ajute la crearea de valoare adaugata. Potentialul teoretic al industriei de software si servicii informatice este de peste 6 miliarde de euro pana in 2020, insa acest nivel nu se va atinge intr-un mod haotic, ci doar intr-un cadru extrem de organizat, de la nivel de sistem educational, curriculum, facilitati fiscale, fonduri europene folosite corect si atragere de investitii masive.” , explica Eugen Schwab, vicepresedinte pentru Romania si Europa Centrala la Pierre Audoin Consultants (PAC).

Veniturile realizate de companiile romanesti in tara provin in proportie de 32% din proiecte derulate pentru administratia publica, 16% pentru clienti din industria producatoare, 14% pentru clienti din zona financiar-bancara, 9% pentru companii telecom si 8% pentru clienti din domeniul utilitatilor.

La export, veniturile provin de la clienti din industria producatoare in proportie de 40%, 17% de la clienti din domeniul serviciilor, 16% din zona financiar-bancara, 11% din retail si 5% din asigurari.

Studiul Romanian Software and IT Services Industry este un proiect ANIS realizat de catre Pierre Audoin Consultants (PAC), in perioada februarie-iunie 2015, si se afla la a doua editie. Prima editie a studiului a fost publicata in noiembrie 2013.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Care este cel mai mare regret al Soranei Cîrstea, după 20 de ani în tenis. Sportiva a spus totul abia acum
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Iluzia optică a momentului. Ai 11 secunde la dispoziţie să găseşti iepuraşul ascuns printre pisici
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Tehnicianul din SuperLiga l-a uimit pe Prunea: ”Nimeni nu se aștepta, asta înseamnă să fii antrenor! Nu a făcut aceleași greșeli”
MediaFlux
Prețul gazelor naturale nu se modifică. Ministrul Energiei anunță ce se întâmplă concret în următorul an
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil