Furnizarea apei calde în Petroşani, OPRITĂ din cauza lipsei de cărbune

Termocentrala Paroşeni, care face parte din Complexul Energetic Hunedoara, a anunţat că furnizarea apei calde în municipiul Petroşani va fi sistată din cauza lipsei de cărbune.
Iulian Tudor
10 iun. 2015, 20:34
Furnizarea apei calde în Petroşani, OPRITĂ din cauza lipsei de cărbune

Începând de sâmbătă, se va sista furnizarea apei calde în municipiul Petroşani, din cauza faptului că Termocentrala Paroşeni a rămas fără cărbune, potrivit unui comuncat de presă emis de Complexul Energetic Hunedoara.

Începând cu data de 12 iunie, ora 24.00, se opreşte funcţionarea grupului energetic numărul IV din cadrul Sucursalei Electrocentrale Paroşeni, datorită lipsei combustibilului – cărbune – necesar. Urmare acestui fapt, începând cu data de 13 iunie, ora 12.00, se sistează furnizarea agentului termic, măsură care afectează consumatorii din municipiul Petroşani – Sucursala Prestserv Petroşani – Preparaţia Coroeşti, Societatea Naţională de Închidere Mine Valea Jiului SA – Mina Paroşeni„, se arată în comunicatul de presă.

Managerul CEH, Constantin Jujan, a făcut precizări suplimentare. „Preţul energiei, pe sfârşit de săptămână, este foarte mic (CEH vinde energie pe piaţa liberă, începând de anul trecut). Am avut zile în care preţul a fost şi de 26 de lei pe MWh şi-am încasat pentru toată energia produsă în acea zi de ambele termocentrale doar 150.000 de lei. Cu aceşti bani nu acoperim nici măcar costul de transport al cărbunelui la Mintia, ce să mai vorbim de extragerea acestuia. Am decis să dăm cărbune la Mintia. Termocentrala Paroşeni nu e oprită definitiv, dar va funcţiona când va fi nevoie. Pentru furnizare de agent termic, oricum nu mai aveam contract valabil cu beneficiarii. E o măsură prin care mai încercăm să reducem din pierderi„, potrivit evz.ro.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Medicii care fug din spitalele de stat la privat, urmăriți electronic. După scandalul programului scurtat, apar sancțiuni și amenzi uriașe
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Oraşele europene care reduc viteza la 30 de km/h în localitate. Ce înseamnă asta pentru trafic şi timpul şoferilor
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Trafic îngreunat pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre București, în urma unui impact violent între trei mașini
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei, dezlănțuit: ”Felicitări, CSU Craiova, pentru primul titlu din istoria de 13 ani! Balaci și Oblemenco nu au jucat nicio secundă la acest club”
MediaFlux
Propunere în Parlament: TVA 11% pentru românii sub 35 de ani. Ce vor putea cumpăra mai ieftin
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi