SIMONA HALEP, victorie clară la Birmingham. S-a calificat în sferturi în 50 de minute

SIMONA HALEP a învins-o cu 6-1, 6-3 pe KLARA KOUKALOVA, din Cehia, în optimile de finală ale turneului de la Birmingham.
Filip Stan
18 iun. 2015, 05:33

SIMONA HALEP, cap de serie numărul 1 în turneul de la Birmingham, şi-a respectat statutul de favorită şi a obţinut calificarea în sferturile de finală, după o victorie facilă, obţinută în 50 de minute, în faţa sportivei cehe Klara Koukalova, scor 6-1, 6-3.

Primul set a durat doar 18 minute, Simona Halep cedând doar un singur game, pe propriul serviciu, la scorul de 2-0. Setul secund a fost ceva mai echilibrat, cu compatrioata noastră experimentând mai multe schimbări bruşte de direcţie, care în unele cazuri nu au nimerit în terenul advers. Chiar şi aşa, Halep a câştigat setul cu 6-3, în 32 de minute.

În sferturile de finală ale turneului de tenis de la Birmingham Simona Halep va juca vineri împotriva învingătoarei dintre Barbora Zahlavova Strycova şi Krina Mladenovic.

Cele mai importante faze ale meciului:

Game 16 Game şi break Simona, care câştigă meciul în 50 de minute, 6-1, 6-3.

Game 14 Din nou jucătoarele şi-au făcut serviciul, iar Halep are un game avans, 4-3.

Game 12 Fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul la 15, Halep conduce cu 3-2 în setul secund.

Game 10 Simona Halep a început setul secund cu un break, iar apoi şi-a adjucat serviciul. În cele din urmă Koukalova a câştigat şi ea pe serviciul propriu, la 40, dar Halep are avantaj în setul doi, 2-1. În acest set din urmă Halep a ratat trei mingi de break.

Game 7 Simona Halep a fost expeditivă în acest set. Şi-a câştigat serviciul la 15 şi a încheiat primul set, 6-1, în doar 18 minute.

Game 6 Simona face un nou break, de această dată la 15. Va servi pentru câştigarea primului set.

Game 5 Trei mingi de break pentru Halep, care apoi îşi face serviciul. Constănţeanca se distanţează la 4-1.

Game 3 Simona îşi pierde serviciul, la 15, dar îşi păstrează avantajul la game-uri, 2-1.

Game 2 Partida a început cu Halep la serviciu. Compatrioata noastră şi-a adjudecat primul game, apoi a realizat break-ul, la 30. 2-0 pentru Halep.

Simona Halep luptă pentru calificarea a opta oară într-un sfert de finală anul acesta, ea jucând cel puţin sferturi de finală în 2015 la Shenzen, Australian Open, Dubai, Indian Wells, Miami, Stuttgart şi Roma.

SIMONA HALEP – KLARA KOUKALOVA LIVE VIDEO. Cele două jucătoare s-au mai înâlnit de două ori până acum, scorul întâlnirilor directe fiind 1-1. Învingătoarea de astăzi va juca în sferturi împotriva învingătoarei dintre Barbora Strycova şi Kristina Mladenovic. Meciul SIMONA HALEP – KLARA KOUKALOVA va începe în jurul orei 15.00, fiind al doilea meci al zilei pe terenul central Ann Jones, după partida Carla Suarez Navarro (nr. 3) – Svetlana Kuzneţova (nr. 13).

Spynews
Rugăciuni înainte de examen. Le rostesc copiii și părinții pentru luminarea minții și reușita la Bac sau Evaluare
Bzi.ro
Poze boala Lyme – tot ce trebuie să știi despre această infecție
Fanatik.ro
Locul de muncă din România unde câștigi și 100 de euro pe zi. Oamenii nici nu vor să mai audă de munca în străinătate
Capital.ro
Decizie PENTRU ANGAJAȚII din România. Anunț de la Guvern astăzi, 13 IUNIE: Asta aşteaptă românii de la noi
Playtech.ro
ȘOC uriaș pentru Elwira Petre! Din păcate a MURIT. Durere uriașă pentru soția lui Mihai Petre
DailyBusiness
Vestea cea mare pentru milioanele de români care s-au împrumutat la bancă și plătesc rate!
Adevarul
Mărturiile recruților ruși luați prizonieri de război de către ucraineni: „Cu banii ăștia aș trăi regește în Somalia”
Spynews
De ce nu e bine să adormi cu aerul condiționat deschis. Ce se poate întâmpla
Spynews
Mesajul de adio al Ancăi Molnar. Make-up artistul vedetelor a pierdut lupta cu cancerul, la 34 de ani: ”Voi continua să vă veghez mereu”
Evz.ro
Alertă alimentară. Sortimente de tăieței, retrase din cauza riscului de otrăvire
Impact.ro
Antonia, apariție INCENDIARĂ la plajă! Costumul de baie MINUSCUL a lăsat tot la vedere ...
Prosport.ro
FOTO. Cea mai controversată jucătoare WTA din România face ravagii la început de vară! Imagini incendiare în costum de baie
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu Anca Molnar în viață! Filmare cutremurătoare de la spital, la scurt timp după moartea make-up artistei: „Mi-a rămas o bucățică din tine”
Cancan.ro
EXCLUSIV! Chris Martin a luat decizia. Babasha cântă şi diseară sau NU?!
Playsport.ro
CAZ INCREDIBIL! Fosta iubită fierbinte a vedetei lui Hagi, relație cu portarul naționalei! 'Se făcea că nu vede'