Avertisment serios al cercetătorilor: În scurt timp, oamenii vor pieri asemenea dinozaurilor

Lumea a trecut deja prin cinci perioade de extincţie în masă, ultima fiind cea care i-a ucis pe dinozauri, în urmă cu 66 de milioane de ani. Cercetătorii avertizează că ne aflăm în pragul celei de-a şasea perioade de extincţie, care pune în pericol chiar existenţa umană.
Filip Stan
22 iun. 2015, 17:37
Avertisment serios al cercetătorilor: În scurt timp, oamenii vor pieri asemenea dinozaurilor

Ultimele cercetări arată că şi în cazul în care se vor lua măsuri de conservare extreme, speciile dispar de 100 de ori mai rapid decât ar fi normal. „Studiul arată fără nicio urmă de îndoială că intrăm în cea de-a şasea perioadă de extincţie în masă„, explică Paul Ehrlich, cercetător de la un institut din cadrul Universităţii Stanford.

Citeşte şi Numărul animalelor sălbatice de pe Terra s-a înjumătăţit faţă de acum 40 de ani

Oamenii de ştiinţă atenţionează că oamenii ar putea ajunge în rândul speciilor pierdute ca rezultat al extincţiei în masă. „Dacă procesul va continua, viaţa va avea nevoie de multe milioane de ani pentru a-şi reveni şi însuşi specia noastră ar putea dispărea încă de la început„, explică Gerardo Caballos, cercetătorul de la Universitatea Autonomă a Mexicului care a condus echipa care a lucrat la acest studiu.

Citeşte şi Aproape 10% din speciile de albine sălbatice, în pericol de dispariţie

Studiul a fost realizat prin analizarea fosilelor şi a mai multor date legate de exticţie. „Punem accent pe faptul că toate calculele noastre pot subestima severitatea crizei extincţiei, pentru că scopul nostru a fost acela de a plasa o legătură realistă cât mai scăzută a impactului umanităţii asupra biodiversităţii„, explică cercetătorii, potrivit descopera.ro.

Posibilitatea dispariţiei este prezentă în momentul de faţă în cazul a circa 41% dintre speciile de amfibieni şi în cazul a 26% dintre speciile de mamifere, potrivit Uniunii Internaţionale de Conservare a Naturii.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Vești importante pentru cei care călătoresc cu avionul. Se schimbă regulile privind compensațiile
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
”Dinozarul” de la U Cluj, ofertat de altă echipă din SuperLiga
MediaFlux
Familia lui Eugen Tomac. Cine este și cu ce se ocupă Diana Postică, soția premierului desemnat FOTO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți