Victor Ponta, REACŢII după noul atentat TERORIST din Franţa

Victor Ponta a transmis, vineri seară, o primă reacție după atentatul din Franța. Premierul simte o "profundă indignare" după atacul terorist din Isere. La nici două ore de la primul mesaj postat pe Twitter, prim-ministrul a mai făcut o postare,  tot în limba franceză, în care transmite "condoleanțe familiilor victimelor".
Iulian Tudor
26 iun. 2015, 14:24
Victor Ponta, REACŢII după noul atentat TERORIST din Franţa

Profundă indignare după atentatul din Isere. Sprijin pentru Franţa, în aceste momente de mobilizare antiteroristă„, a scris Ponta în primul mesaj în franceză pe Twitter.

În cel de-al doilea mesaj pe reţeaua de socializate, premierul a scris tot în limba franceză: „Condamnare fermă a atentatului terorist din Tunisia. Solidaritate cu Tunisia și condoleanțe familiilor victimelor”.

Franţa este în alertă după un atac terorist care a vizat o uzină chimică din localitatea Isere, în apropiere de Lyon. Atentatul s-a soldat cu un mort şi mai mulţi răniţi. Poliţiştii francezi au găsit cadavrul unei persoane decapitate.

Preşedintele Francois Hollande a confirmat că este vorba de un act terorist. Potrivit primelor informaţii, un bărbat având asupra lui un steag cu însemnele Statului Islamic a intrat cu maşina în mai multe butelii de gaz.

Suspecţii au fost arestaţi de trupele speciale.

CITEŞTE ŞI Preşedintele Hollande convoacă un consiliu de apărare după atentatul din Franţa

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
În plin război cu Iranul, Donald Trump provoacă un cutremur în armata SUA. Șeful Statului Major și alți generali din conducere au fost dați afară
Capital.ro
Călin Georgescu a scăpat! Instanța i-a ridicat măsura controlului judiciar. E liber să plece din România
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct! Familia ar fi cerut transferul la Viena: „Pacientul este…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1 nu îl vrea pe Hagi la națională și a numit selecționerul pe care l-ar dori: ”S-a făcut demonstrația, gata!”
MediaFlux
Fără amenzi pentru șoferi. Permisul auto și talonul ar putea să nu mai fie prezentate fizic
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj