Sebastian Ghiţă a contestat controlul judiciar. A cerut să fie lăsat să îşi exercite funcţia de parlamentar

Sebastian Ghiţă şi Andrei Chiliman aşteaptă deciziile judecătorilor în cazul cererilor făcute de ei pentru ridicarea sechestrului. Joi, deputatul Sebastian Ghiţă a contestat, tot la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, şi controlul judiciar prin care i se interzice să-şi exercite mandatul în Parlamentul României. În plus, acesta nu poate părăsi oraşul Ploieşti şi i s-a interzis să vorbească cu premierul Victor Ponta.
Ionela Marcu
02 iul. 2015, 08:30
Sebastian Ghiţă a contestat controlul judiciar. A cerut să fie lăsat să îşi exercite funcţia de parlamentar

„Orice cetăţean are dreptul să vină şi să expună poziţia sa. Am făcut-o şi eu şi avocaţii. Cel mai important acum este să aşteptăm decizia judecătorilor”, a declarat Sebastian Ghiţă la ieşirea de la ÎCCJ.

Citeşte şi: Sebastian Ghiţă cere audienţă la procurorul general Tiberiu Niţu. Ponta, Băsescu şi Oprea, citaţi ca martori

Întrebat de jurnalişti dacă crede că s-a supărat procurorul DNA pentru că a depus plângere la procurorul general, deputatul a răspuns:

„Nu poate nimeni să se supere pe cineva, cât timp legea permite şi prevede această posibilitate. Am primit un răspuns foarte repede. În cazul meu lucrurile s-au mişcat foarte repede şi răspunsul de la structura centrală a DNA a fost negativ, de aceea m-am adresat Înaltei Curţi”, a precizat Sebastian Ghiţă.

Acesta aşteaptă un verdict şi în ceea ce priveşte contestaţia depusă împotriva sechestrului asigurator care a fost pus pe averea sa. El s-a plâns că, după ce procurorii DNA i-au blocat conturile bancare, este in imposibilitatea de a-şi asigura cele necesare traiului de zi cu zi.

„Am şi interdicţie expresă de a exercita calitatea de deputat. Nu pot merge nici în Parlament şi nici în colegiul unde am fost ales. Aşa cum am precizat şi în faţa judecătorului, conform deciziei CCR acest mandat nu poate fi întrerupt”, a adăugat Sebastian Ghiţă.

Deputatul Sebastian Ghiţă a înaintat, luni, o petiţie la procurorul-şef al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti în care solicită facilitarea unei audienţe la procurorul general al României, Tiberiu Niţu. Ghiţă, aflat sub control judiciar şi având interdicţie de a părăsi municipiul Ploieşti, are de prezentat procurorului general „informaţii şi probe care vizează o situaţie extrem de gravă”.

 

 

DailyBusiness
Ce categorii de persoane trebuie să plătească CASS de la 1 august. Categorii alese în proiectul Guvernului
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Vacanțe 2025. Ce despăgubiri legale trebuie să primești pentru un zbor anulat sau amânat, conform legislației UE
Capital.ro
Arafat a dat alerta. Avertisment național, după caniculă și furtuni: Poate fi o catastrofă!
Playtech.ro
De ce este o greșeală uriașă să dai aerul condiționat la maxim ca să răcești mașina pe caniculă. Un expert dezvăluie care sunt efectele reale, de fapt
DailyBusiness
Compania de stat în care angajații sunt plătiți regește. Șefii încasează lunar 10.000 de euro, iar membrii CA primesc 14.500 de lei pentru fiecare ședință la care participă
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Lovitură pentru Dragoș Dolănescu. S-a încheiat clavarul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Ce sancțiune a primit șoferul de 26 de ani care a fost prins cu peste 240 km/h pe un Drum Expres. Poliția Română a reacționat printr-o postare pe Facebook
Cancan.ro
Emil Gânj este bărbatul care a ucis-o pe Anda. Poliția Română cere sprijinul populației pentru a-l găsi!
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Călin Georgescu fuge din România?! Adevărul despre boala de care suferă. A recunoscut
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Trump îi dă lovitura decisivă lui Putin! Rusia va trebui să plătească tot
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când te concediază un algoritm: inteligența artificială intră în HR și face ordine… fără inimă