INCENDIU la Cernobîl. Cum este afectată România. Anunţ OFICIAL de la Ministerul Mediului

Mai multe incendii de vegetaţie au izbucnit în zona Cernobîl. Staţiile de monitorizare a calităţii aerului din România, de la graniţa cu Ucraina, nu au înregistrat până în prezent nicio creştere cu semnificaţie radiologică a nivelurilor de radioactivitate a mediului, informează Ministerul Mediului.
Filip Stan
02 iul. 2015, 14:53
INCENDIU la Cernobîl. Cum este afectată România. Anunţ OFICIAL de la Ministerul Mediului

Incendiile de vegetaţie izbucnite în apropierea fostei centrale nucleare Cernobîl au generat creşterea nivelului de radiaţii în zonă, au anunţat autorităţile ucrainene.

Astfel, joi dimineaţă au fost stinse incendiile de pe toate suprafeţele de iarbă, în prezent, continuând localizarea şi stingerea suprafeţelor de turbă care ard mocnit, informează Ministerul Mediului, apelor şi Pădurilor (MMAP).

Citeşte şi ALERTĂ CU RADIAŢII la graniţele României. Concentraţii puternice de la Cernobîl VIDEO

Măsurătorile efectuate până în prezent demonstrează că modificările parametrilor de radiaţie, cu excepţia perimetrelor incendiilor, nu depăşesc normele stabilite pentru fiecare regiune din Ucraina, iar în Kiev se află în limitele normale ale fondului natural, au transmis Ambasadei României cele două autorităţi ucrainene responsabile de verificarea nivelului de radioactivitate – Serviciul de Stat pentru Situaţii de Urgenţă şi Inspecţia de Stat pentru Reglementare Nucleară a Ucrainei.

„Totodată, staţiile de monitorizare a calităţii aerului din România, de la graniţa cu Ucraina, nu au înregistrat până în prezent nicio creştere cu semnificaţie radiologică a nivelurilor de radioactivitate a mediului pe teritoriul naţional, aşadar România este în afara oricărei stări de îngrijorare ca urmare a evenimentelor petrecute la centrala nucleară de la Cernobâl. Mai mult decât atât, conform modelului de dispersie şi a prognozei întocmite de Administraţia Naţională de Meteorologie, norul de fum format în urma incendiului nu va pătrunde în România în urmatoarele 36 de ore”, se arată în comunicatul MMAP.

Ministerul Mediului a dat dispoziţie Agenţiei Naţionale de Protecţia Mediului să monitorizeze atent, 24 din 24 de ore, calitatea aerului din România, prin staţiile de monitorizare.

Citeşte şi ANM: Norul radioactiv de la Cernobîl nu va ajunge deasupra României – VIDEO

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
FCSB și Farul au confirmat oficial mutarea anunțată de Gigi Becali. Alibec a semnat contractul. Update exclusiv
Capital.ro
A câștigat procesul! Călin Georgescu va fi despăgubit de statul român. Tribunalul a luat decizia
Playtech.ro
Certificatul de moștenitor în 2026: cum îl obții, ce acte sunt necesare și ce pași urmează pentru recunoașterea drepturilor
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la vânătoare. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Radu Naum a fost student la ”facultatea de macarale și excavatoare”: ”Voiam să fiu ca taică-miu, dar el a zis: «Peste cadavrul meu!»”
MediaFlux
Persoanele fizice vor fi obligate să emită e-Factura. Ce venituri trebuie declarate, conform deciziei Guvernului
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil