Peste o mie de sancţiuni contravenţionale aplicate de poliţişti în al doilea trimestru

Un număr de 1.068 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 1.444.600 de lei, au fost aplicate de polițiști în al doilea trimestru al anului 2015, conform unui comunicat de presă al Inspectoratului General al Poliției Române remis duminică AGERPRES.
Iulian Tudor
19 iul. 2015, 08:53
Peste o mie de sancţiuni contravenţionale aplicate de poliţişti în al doilea trimestru

În perioada menționată, polițiștii structurilor de ordine publică au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor contra patrimoniului agenților economici și pentru verificarea legalității funcționării prestatorilor de servicii de securitate.

Acțiunea națională a urmărit îmbunătățirea modului de executare a serviciului și sporirea vigilenței personalului de pază și protecție.

De asemenea, activitățile polițiștilor au avut ca obiectiv atât informarea factorilor responsabili din cadrul societăților comerciale cu privire la necesitatea adoptării cerințelor minimale de securitate, cât și identificarea obiectivelor ce operează cu valori și prezintă vulnerabilități generatoare de riscuri la securitatea fizică.

Polițiștii au verificat aproape 12.000 de obiective și peste 200 de prestatori de servicii de pază, sisteme de alarmare, monitorizare sau transporturi de valori monetare.

Un număr de 105 de amenzi contravenționale au fost aplicate în urma verificării unităților bancare, 88 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate pentru deficiențe constatate în urma verificării caselor de schimb valutar, caselor de amanet și magazinelor de bijuterii, 111 după controlul operatorilor care exploatează și organizează jocuri de noroc, 123 după verificarea unităților poștale, 19 în urma verificării casieriilor furnizorilor de utilități și servicii, 115 după controlul stațiilor de distribuire a carburanților și a produselor petroliere, iar 111 de agenți economici au fost sancționați după controale la supermarketuri și centre comerciale.

Potrivit IGPR, pe lângă sancțiunile contravenționale aplicate, polițiștii au dispus măsuri cu termene de remediere a deficiențelor constatate.

În fapt, polițiștii au evaluat măsurile de securitate fizică implementate la 1.415 unități bancare, au verificat 565 de case de schimb valutar, 1.102 de case de amanet, 3.715 operatori care exploatează și organizează jocuri de noroc (săli de joc bingo, săli de jocuri electronice, case de pariuri, cazinouri etc), 700 de casierii ale furnizorilor de utilități și servicii, 996 de stații de distribuire a carburanților și a produselor petroliere, 606 supermarket-uri și centre comerciale, 1.138 de automate destinate tranzacțiilor cu numerar de tip off-site (bancomate), 293 de muzee și lăcașe de cult, precum și alte obiective.

Principalele deficiențe constatate au vizat vulnerabilități în protecția mecanofizică a spațiilor funcționale sau a vitrajelor exterioare, deficiențe ale activității de transport valori, lipsa sistemului de pază sau a sistemului de alarmă monitorizat sau lipsa pazei umane.

De asemenea, pentru verificarea modului de executare a serviciilor de pază de personalul societăților specializate, au fost controlate 211 societăți de pază, puncte de lucru și obiective ale acestora. Neregulile constatate au vizat lipsa atestatelor profesionale, a uniformelor regulamentare, a mijloacelor de autoapărare și comunicații, precum și subdimensionarea dispozitivului față de cel prevăzut prin planul de pază.

Totodată, polițiștii au verificat 146 de societăți licențiate în sisteme tehnice de alarmare împotriva efracției fiind constatate situații de instalare de sisteme de alarmare împotriva efracției fără atestat sau fără licență de funcționare, precum și situații în care nu a fost obținut avizul poliției pentru proiectele sistemelor de alarmare instalate la obiectivele unde, conform prevederilor legale, exista obligativitatea avizării acestora.

Activitatea de evaluare a cuprins și modul de organizare și funcționare a 50 de dispecerate, polițiștii constatând deficiențe în respectarea prevederilor regulamentelor de funcționare avizate, se mai arată în comunicatul IGPR.

Citeşte şi Amenzi URIAŞE şi TONE de alimente alterate, confiscate pe litoral

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Diandra Doris, fosta ispită de la Insula Iubirii, pe mâna esteticianului! La ce intervenție a apelat
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cât cheltuie lunar Cristi Borcea pentru a-i întreține pe cei nouă copii ai săi. Suma plătită de fostul şef de la Dinamo e una uriașă
Capital.ro
Traian Băsescu avertizează: Pe 28 septembrie, Putin și ai lui pot fi la granița României
Playtech.ro
Ce conţine brânza telemea Milbona din Lidl? Ingredientele surpriză: 'Mi s-a zburlit pielea pe mine'
Adevarul
Val de reacții după ce o femeie a fost agresată verbal în Cluj pentru că vorbea în maghiară la telefon
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Filmul măcelului din Craiova. De la ce ar fi pornit bătaia mortală. Martorii fac declarații șocante: „Este plin de sânge”
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Vacanța de iarnă din anul școlar 2025-2026. Surpriză pentru elevi și profesori 
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor