ŞEFIA PSD. Rovana Plumb, atacată în partid. „Preşedinte interimar nu poate fi decât Liviu Dragnea”

Comitetul Executiv National al PSD se va întruni, miercuri, pentru a tranşa interimatul la şefia partidului. Liderul filialei Olt, Paul Stănescu, susţine, într-un comunicat de presă, că preşedinte interimar al PSD "nu poate fi decât Liviu Dragnea" şi o atacă pe Rovana Plumb, spunând că aceasta "vrea puterea absolută în PSD".
Ionela Marcu
20 iul. 2015, 11:56
ŞEFIA PSD. Rovana Plumb, atacată în partid.

Liviu Dragnea este susţinut la şefia PSD de către PSD Olt. „Pentru o perioadă limitată de timp, până la organizarea unui nou Congres, cel care poate prelua atribuțiile președintelui PSD (președinte interimar), nu poate fi decât Liviu Dragnea. Un om politic cu multă experiență care a organizat și mobilizat foarte bine partidul, alături de Victor Ponta, câștigând majoritatea bătăliilor politice pe care le-am avut.

Victor Ponta a demisionat din funcția de președinte al PSD și sunt convins că îl va susține pe Liviu Dragnea pentru a prelua atribuțiile funcției și asta pentru că împreună au câștigat toate bătăliile politice, fiindcă Victor Ponta cunoaște foarte bine calitățile manageriale, politice și organizatorice ale lui Liviu Dragnea. Nu în ultimul rând, la baza acestei decizii de susținere va sta și relația de prietenie care îi unește pe cei doi.

Chiar dacă sunt și voci care spun că Liviu Dragnea are o problemă juridică, eu spun că Liviu Dragnea are un dosar politic, referendumul, în sine, fiind o acțiune politică și sunt convins că, în final, Justiția îi va da dreptate lui Liviu Dragnea.

CITEŞTE ŞI Liviu Dragnea, despre demisia lui Victor Ponta de la şefia PSD: „M-a supărat”

Așa cum a spus public, colega noastră, Rovana Plumb, și-a declarat intenția de a prelua funcția de președinte al PSD. Cred în ideea de a promova cât mai multe femei la nivelul cel mai înalt al politicii, iar Rovana Plumb este deputat, este ministru în Guvernul României din 2012, este președinte al OFSD la nivel național și, nu în ultimul rând, recent aleasă președinte al Consiliului Național al PSD — for foarte important care are în subordine toate departamentele partidului.

Or, Rovana Plumb vrea puterea absolută în PSD, ceea ce sigur nu este bine pentru partid și cred că nu este bine nici pentru ea.

Și vă mai spun un lucru, pe Liviu Dragnea sunt convins că îl va susține Victor Ponta — cel mai bun prim-ministru al României din 1989 încoace și un om cu foarte multă legitimitate în partid, în timp ce pe Rovana Plumb o susține, așa cum s-a exprimat în ultimul Birou Permanent Național, președintele UNPR, Gabriel Oprea.

Închei prin a vă spune că am discutat cu foarte mulți colegi din țară, și cu toții credem că soluția pentru PSD astăzi, pe o perioadă limitată, până la Congres, este Liviu Dragnea”, susţine liderul PSD Olt, Paul Stănescu. 

Comitetul Executiv Naţional al PSD urmează să se reunească miercuri. Pentru şefia interimară a PSD şi-a anunţat deja candidatura Rovana Plumb. Liviu Dragnea a declarat că urmează să facă în acestezile un anunţ dacă va intra în cursă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
Avertisment pentru cei cu bani pe card. Trebuie să aveți numerar în casă. Băncile nu au rezerve nelimitate. Situația în care cardul nu mai este funcțional
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde