Economiştii estimează: Grecia va reintra în recesiune. Ar fi cel de-al şaptelea declin anual

Economiștii intervievați de Bloomberg estimează un declin al PIB-ului Greciei de 0,7% în acest an, de la un avans de 0,8% în 2014, transmite publicația elenă "To Vima".
Filip Stan
22 iul. 2015, 14:14
Economiştii estimează: Grecia va reintra în recesiune. Ar fi cel de-al şaptelea declin anual

În luna mai, Comisia Europeană a înrăutățit prognoza privind creșterea economică a Greciei, la 0,5%, față de un avans de 2,5% previzionat anterior, dar economiștii intervievați de Bloomberg argumentează că o estimare privind un recul de 0,7% este mult mai realistă. Ar fi al șaptelea declin anual din 2008, când Grecia a intrat în recesiune.

De asemenea, economiștii au revizuit și prognoza privind rata șomajului în acest an, la 25,9%, de la estimarea de 26,3% în aprilie, iar deficitul ar urma să se situeze la 3% din PIB, față de previziunea anterioară, de 1,9% din PIB.

Economia Greciei a reintrat în recesiune în primul trimestru din 2015, înregistrând un declin de 0,2%, după o scădere de 0,4% în precedentele trei luni, a anunțat recent Oficiul elen de Statistică (ELSTAT).

Citeşte şi O ROMÂNCĂ preia ŞEFIA misiunii FMI în Grecia

În 2014, economia a ieșit din recesiunea care a durat șase ani, înregistrând un avans de 0,8%, dar turbulențele din ultimele luni au afectat evoluția PIB-ului. Săptămâna trecută, Grecia a obținut un credit punte de 7,16 miliarde de euro de la Mecanismului European de Stabilitate Financiară (EFSM), bani suficienți pentru a asigura finanțarea Greciei până la finalizarea negocierilor cu creditorii internaționali pentru un nou program de ajutor, al treilea program de acest fel după 2010.

În ritm anual, PIB-ul Greciei a crescut cu 0,4% în primul trimestru din 2015, o încetinire față de avansul de 1,3% din ultimele trei luni ale lui 2014.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Luptă pentru avere în familia nepoatei lui Horațiu Potra, care a fost arestată preventiv. Ce bunuri a moștenit Patricia Potra
Capital.ro
S-a stins o mare voce a muzicii populare. România e în doliu de Crăciun: N-a alergat după glorie, ci după dragostea publicului
Playtech.ro
Camera de bord în 2026: când te ajută ca probă și când îți poate crea probleme
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Zodii care trăiesc cel mai intens emoțiile de Crăciun. Ce le aduce ziua de 25 decembrie
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend