Klaus Iohannis, întrevedere cu preşedintele Austriei. Ce au discutat

Preşedintele Klaus Iohannis a avut duminică, la Salzburg, o întrevedere de lucru cu preşedintele Austriei, Heinz Fischer.
Ionela Marcu
26 iul. 2015, 10:41
Klaus Iohannis, întrevedere cu preşedintele Austriei. Ce au discutat

Cei doi şefi de stat au avut un schimb de opinii privind evoluţia relaţiilor bilaterale şi au abordat teme de actualitate ale agendei europene şi internaţionale, informează Administraţia Prezidenţială. 

De ambele părţi s-a exprimat satisfacţia pentru nivelul foarte bun al dialogului şi cooperării pe multiple planuri între România şi Austria, precum şi dorinţa de consolidare, în continuare, a acestora.

Referitor la problematica europeană, cei doi preşedinţi au evidenţiat interesul de intensificare a cooperării şi coordonării pe teme de interes regional, în perspectiva deţinerii succesive de către Austria şi România a preşedinţiei Consiliului UE, în 2019. A fost subliniată, de asemenea, dorinţa de a dinamiza colaborarea în cadrul Strategiei Uniunii Europene pentru Regiunea Dunării şi în regiunea Balcanilor de Vest.

Întrevederea a avut loc cu ocazia participării Preşedintelui României la deschiderea oficială a Festivalului de la Salzburg.

CITEŞTE ŞI Carmen Iohannis, alături de preşedinte la Festivalul de la Salzburg. PRIMELE IMAGINI

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ivorian de 17 ani la primul antrenament al lui Daniel Pancu la Rapid. Ce alte noutăți au fost la reunire. Update Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
Cum a obținut un pensionar o pensie mai mare cu o simplă cerere. Decizia care poate interesa mii de români
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a instructorilor din Brazilia, care au aruncat-o pe tânăra de 21 de ani de pe pod, fără corzile de siguranță. Maria și-a pierdut viața pe loc
iamsport.ro
Gigi Becali, refuzat! Antrenorul român care i-a spus nu FCSB-ului și râvnește la postul lui Pancu: ”Îmi doresc să antrenez Rapid”
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți